Adli Sabıka Sicil Kaydı İnternet Üzerinden E-Devlet İle Nasıl Alınır?

Geçmiş yıllarda Adliye kapılarının çalındığı, başvuruların ve teslim alma süreçlerinin saatler sürebildiği adli sicil belgesi günümüzde internet olanaklarının gelişmesi ile  dakikalar içerisinde alınabiliyor. Adli sicil kaydı sorgulama yapıldıktan sonra adli sicil kaydı e-devlet üzerinden temin edilebiliyor. İşe girişlerde ve resmi başvurularda bazı kurumlardan tarafından ibrazı şart koşulan adli sicil kaydı hakkındaki bu yazımızda sabıka sorgulama, sicil sorgulama ve e-devlet adli sicil kaydı alma gibi çeşitli konularda bilgi alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

“Sabıka kaydı” olarak da bilinen adli sicil kaydı; kişinin kesinleşmiş cezalarının kayıtları varsa bu kayıtları barındıran ve kişinin sabıka kaydı ile ilgili bilgi barındıran belgelerdir. Yalnızca sicil kaydı alınan kişi, o kişinin kanuni olarak vekaletini alan veya sicil kaydı alınan kişi reşit değilse vasileri tarafından alınabilen adli sicil belgesi; her kurum tarafından her koşulda istenemez. Kişiden sabıka kaydı sorgulaması yapması ve adli sicil belgesi teslim etmesini isteyen kurumlar gerekçelerini belirtmek zorundadır.

Adli Sicil Belgesi Nasıl Alınır?

Adli sicil almak isteyenlerin iki ayrı alternatifi bulunur. İlk yöntem geleneksel olarak kullanılan adli sicil kaydı alma yöntemidir. Sabıka kaydı alma başvurusu yapmak isteyenlerin Cumhuriyet Başsavcılıklarına bizzat giderek gerekli belgeleri ibraz etmeleri ve işlemlerin tamamlanmasını beklemeleri gerekir. Yazılan dilekçede sabıka kaydının ne için istendiği ve hangi kuruma teslim edildiği açıkça bulunmalıdır. Düzenlenen sabıka kaydı belgesi de bu bilgiler doğrultusunda kişiye teslim edilir.

Adli sicil belgesi almanın bir diğer yolu da E-Devlet üzerinden işlem yapmaktır. E Devlet sicil belgesi almanın pratikliğini yaşamak isteyenlerin ilk olarak E-devlet sistemine giriş yapması gerekir. E-Devlet girişi için TC kimlik kartı, E-devlet Şifresi, internet bankacılığı, mobil imza ya da e-imza yöntemlerinden birinin kullanılması yeterlidir.

Sabıka Kaydı E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

E-Devlet girişi için en sık kullanılan yöntem e-Devlet şifresinin ve TC kimlik numarasının kullanılmasıdır. E-devlet şifresi edinmiş olan kişiler ilk olarak https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine tıklaması gerekir. Açılan ekranda e-Devlet Kapısı kimlik doğrulama sistemi adımlarının tamamlanması gerekir. Sistem girişi yapıldıktan sonra;

  • Kurumlar arasından “Adalet Bakanlığı” seçilir.
  • Adalet Bakanlığı hizmetleri içerisinde Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Adli Sicil Doğrulama işlemleri bulunur.

Adli sicil kaydı almak isteyen kişilerin ilik olarak Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemini yapması gerekir. 24 saat içerisinde maksimum 4 adet adli sicil belgesi E-Devlet sistemi üzerinden alınabilir.  Sorgulama işlemi öncesi “Belgenin Neden Verileceği” bilgisi doğru şekilde doldurulmalıdır. Oluşturulan belge üzerinde yer alan Barkod Numarası ve TC Kimlik Numarası bölümleri kullanılarak belgeyi talep eden kurum tarafından “Adli Sicil Doğrulama” işlemleri kontrol edilebilir.

E-Devlet sistemi üzerinden alınan adli sicil belgesinin geçerlilik süresi 6 aydır. 6 aydan daha önce alınan ve kurumlara sunulan belgelerin geçerliliği bulunmamaktadır.

E-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Doğrulama

Adli Sabıka Sicil Kaydı İnternet Üzerinden E-Devlet İle Nasıl Alınır? E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Doğrulama

Adli sicil kaydı doğrulama işlemleri de E-devlet platformundan “Adalet Bakanlığı” hizmetleri arasından seçilerek gerçekleştirilebilir. E-Devlet üzerinden sabıka kaydı doğrulamasının yapılabilmesi için ilk önce adli sicil belgesi sorgulama işlemlerinin yapılmış olması gerekir.

Adli sicil belgesi sorgulama işleminden sonra sunulan belgede yer alan TC kimlik numarası ve barkod numarası doğrulama işlemleri için gereklidir.

Adli sicil belgesi talep eden kurum ve kuruluşlar ya da adli sicil belgesi alan vatandaşlar kendilerine sunulan belgelerin doğruluğunu kontrol etmek için adli sicil belgesi doğrulama işlemlerini yapabilirler.

Paylaş.

Yorum Yap