PTT İle Edevlet Şifresi

Her gün binlerce kişi e-devlet sistemini kullanarak resmi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Dava sorgulama, SGK hizmet dökümü sorgulama, emekli maaşı öğrenme ve ya sınav başvurusu gibi işlemler e-devlet sistemi ile tek tıkla kolayca yapılıyor. Fakat bu işlemleri gerçekleştirebilmek için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet sisteminde ‘şifre al’ butonu olmadığı için kullanıcılar şifrelerini nereden alacağını bilmiyor. Bu haberimizde ptt ile edevlet şifresi nasıl alınacağından bahsedeceğiz.

Teknolojinin gelişmesi ile artık bir çok işlerimizi elektronik ortamdan gerçekleştirebiliyoruz. Alışveriş yapabiliyor, istediğimiz herhangi bir konu hakkında bilgi alabiliyoruz. Bu gelişmelere bağlı olarak artık resmi işlemlerimizi de elektronik ortamda gerçekleştirebiliyoruz. Kurulan e-devlet sistemi ile sisteme kayıtlı olan kamu – özel kurum ve kuruluşların işlemleri tek tıkla yapılabiliyor. E-devlet sisteminde yapılan tüm işlemler resmi ve hukuki nitelikte olan işlemlerdir. Dolayısı ile sistemde işlem yapılabilmesi için vatandaş kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş yapar.

E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için kimlik kartı, e-imza, m-imza, banka girişi ve ya e-devlet şifresi gerekmektedir. PTT ile edevlet şifresi alındıktan sonra e-devlet sistemine giriş gerçekleştirilir. Ayrıca e-imza imza ile sisteme giriş yapmak isteyenler özel sertifika sağlayıcılara müracaat ederek ücret karşılığında e-imzalarını temin edebilirler. M-imza ile giriş yapmak isteyenler ise GSM operatörlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte e-devlet sistemine banka girişi ile giriş yapılabilmesi için kullanılan bankanın sistem ile uyumlu olması gerekmektedir. Edevlet şifresi olmayanlar içinse yöntem oldukça basit. PTT ile edevlet şifresi kolaylıkla temin edilebilir.

Edevlet şifresi Nasıl Alınır, Kaç Para?

Yukarıda edevlet sistemine e-imza, m-imza, banka girişi ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabileceğinden bahsettik. E-devlet şifresi alarak giriş yapmak diğer giriş yöntemlerinden hem ucuz hem de oldukça kolay. Edevlet şifresi tüm PTT şubelerinden yurtdışında ise elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir.

PTT İle Edevlet Şifresi E-Devlet

E-Devlet Þifremizi Unutmakta Üstümüze Yok

PTT ile edevlet şifresi alınabilmesi için öncelikle görevli PTT memuruna nüfus cüzdanı ibraz edilir.  Daha önce hiç e-devlet şifresi almamış kişiler için edevlet şifresinin ücreti sadece 2 TL. Fakat herhangi bir nedenden dolayı edevlet şifresini unutan ve ya kaybedenler için edevlet şifresi 4 TL ile PTT’den tekrar alınabilir.

PTT ile edevlet şifresi alındığında herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her şifresi için ödenen ücret bir defaya mahsustur. Bu ücret e-devlet sistemi için değil, PTT’in işlem masrafı olarak tahsil edilmektedir.

Telefonla Edevlet Şifresi Alma

PTT İle Edevlet Şifresi E-DevletPTT ile edevlet şifresi alma işleminden bahsettik. Peki e-devlet şifresi bizzat PTT’ye müracaat ederek mi alınır? Edevlet şifresi SMS ile de alınabilir. Edevlet şifresi kapalı bir zarf içerisinde ve ya sms olarak vatandaşa verilir. Fakat her iki durumda da PTT’ye müracaat edilmesi gerekmektedir.

PTT ile edevlet şifresi zarfa alternatif olarak SMS ile de verilmektedir. SMS ile şifre almak için; PTT’ye müracaat edilir, başvuru sırasında cep telefonu ve geçerli kimlik kartı bulundurulmalıdır. SMS ile şifre alındığında cep telefonu numarası edevlet profiline kayıt edilir. Şifre unutulduğunda tekrar PTT müracaat edilmeye gerek kalmadan telefon kullanılarak şifre yenilenebilir. Bununla birlikte edevlet kapısı üzerinden sunulan bilgilendirme hizmetlerinden de yararlanılabilir.

Paylaş.

Yorum Yap