Provizyon Nedir?

Bankacılık işlemlerinin dijitalleşmesi ve internet bankacılığı kullanımının artmasıyla  bankacılıkta kullanılan terimlere olan aşinalığımız da artıyor. Bankacılık söz konusu olduğunda en çok merak edilen terimlerin başında da provizyon geliyor. “Provizyondakiler ne demek?”, “Kredi kartı provizyon nasıl alınır?”, “Provizyon alınamadı ne demek?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Provizyon Ne Demek?

Bankacılık alanında da kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkan provizyon; harcama yapılmak istenen tutarın banka hesabında karşılığının olup olmadığının kontrol ve teyit edilmesidir. Yapılan harcamalar kredi kartı ekstresine yansımadan önce hesap bakiyesinin bu harcama için yeterli olup olmadığının banka tarafından incelenmesi sürecinde işlemler provizyonda görülür. Provizyon sisteminin çalışabilmesi için sanal POS, POS ve ATM’ler ile banka merkezi arasında hızlı bir iletişim kurulur ve provizyon süreci sayesinde ürün ya da hizmet satın almak isteyen kişinin ürünü teslim aldığı ve satıcının parasını temin ettiği bilgisi teyit edilebilir.

Bekleyen Provizyon Nedir? Açık Provizyon Nedir?

Kredi kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde talep edilen ödemelerin aktarılması için provizyon verilmesi diğer bir deyişle onay alınması gerekir. Banka tarafından işlemin yapılabilirliğinin kontrol edildiği süreç bekleyen provizyon olarak tanımlanır. Provizyon işlemleri sırasında banka; kartın çalıntı olup olmadığını, harcamanın doğruluğunu, ödeme talep eden kurumun güvenilirliğini sorgular. Harcama talebinin teyit edilmesi için geçen sürede harcamalar bekleyen provizyon ibaresi ile görülür. Bekleyen provizyon ile açık provizyon aynı anlama gelir.

Bekleyen Provizyon İptali Mümkün Mü?

Bekleyen provizyon işlemlerinin iptal edilmesi mümkündür. Ancak bekleyen provizyon iptali yapılabilmesi için ilgili bankaların müşteri hizmetlerine ulaşılması gerekir. Bu uygulama hem alıcının hem satıcının hem de banka güvenliğinin sağlanması adına bir gereksinimdir. Provizyon iptali ödemeyi alan satıcı tarafından gerçekleştirilir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleyen para ne zaman onaylanır sorusu herkes tarafından merak ediliyor. Ancak bu sorunun net bir yanıtı olamayacağını söylemek istiyoruz. Kimi zaman aynı gün içerisinde kimi zaman birkaç gün içerisinde provizyon onayı alınabiliyor. Eğer 7 gün içerisinde provizyon onayı alınmazsa işlem geçerliliğini kaybediyor.

Provizyon Alınamadı Ne Demek?

Ödeme işleminin tamamlanması için ödeme yapılan taraf ve banka arasında provizyon onaylama işleminin yapılması gerekiyor. Ancak bazı zamanlarda bu işlem yapılamıyor, diğer bir deyişle doğrulama yapılamadığı için provizyon alınamıyor. Kimlik bilgilerinin yanlışlığı, kredi kartının süresinin dolması, kartın internet alışverişine kapalı olması, ödeme miktarının karşılığında harcama limitinin bulunmaması gibi durumlarda provizyon alınamadı uyarısı ile karşılaşılabiliyor.

Provizyondakiler Ne Demek?

Açık provizyon statüsünde bulunan diğer bir deyişle henüz araştırılma aşamasında olan harcamalar provizyonda toplu halde bulunur ve bekleyen işlemlerin tamamı provizyondakiler olarak tanımlanır.

Kredi Kartı Provizyon Nasıl Alınır?

Kredi kartından ya da banka kartından yapılan işlemlerin banka tarafından onaylanması provizyon almak olarak açıklanabilir. Provizyon alınabilmesi için bankanın harcama talebini onaylaması gerekir. Bu aşamada harcama yapan kişinin yapabileceği herhangi bir işlem yoktur. Harcama talebi iletilir, işlem bekleyen provizyon gibi görülür, banka onayı ile provizyon alınır.

EFT Bekleyen Provizyon Nedir? EFT yaparken yani A bankasındaki bir hesaptan B bankasındaki bir hesaba para gönderirken kimi zaman gönderilmek istenen tutar alıcı hesaba hemen ulaştırılamaz. Genellikle bankanın yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte birkaç saat boyunca ödeme karşı tarafa aktarılamaz. Bu süreçte göndericiler banka hesaplarını incelediklerinde EFT bekleyen provizyon ibaresini görebilirler.

Paylaş.

Yorum Yap