Patent Nasıl Alınır? İki Adımda Patent Başvurusu

Patent, bir buluşu tasdik eden, kim tarafından bulunduğuna, icat edildiğini gösteren belgedir. Özellikle endüstrinin, teknolojinin hızla gelişmesi ile rekabet ortamında ürünün korunması ve yasal olarak kime ait olduğu kayıt altına alınması gerekmektedir. Patent ile seri halinde imal edilecek ürünün ilk imalatçı tarafından üretilmesi hakkını temsil ettiği gibi buluşun çalınmasını ve taklitlerinden korunmasını da sağlar. Koruma genellikle o ülkenin sınırları içerisinde geçerlidir. Ürün sahibi o ülke için ayrı bir patent başvurusu yapması gerekmektedir.

Bu, zorunlu bir uygulama değildir. Fakat kişiye hukuki bir koruma sağlar. Örneğin, bir hava yolu şirketi kendi markasını oluşturdu fakat marka patent başvurusunu yapmadı. Farklı bir kişi ve ya firma aynı marka için paten başvurusu yaparsa ve başvurusu kabul edilirse, patent başvuranın olur. Dolayısı ile markayı ilk bulan patent almadığı için bu markanın sahibi olamayacaktır. Patent aynı zamanda şahsi bir mülk gibidir. Miras bırakılır, ipotek edilir ve ya satılabilir. Patent ile marka ve ya mal sahibi, markası ve ya malını koruma altına alarak, farklı kişilerin bu buluş ve ya icadi kullanmasının, satmasının önüne geçer. Fakat patent sahibi istediği kimselere imtiyaz hakkı vererek, buluşun kullanım ve ya satış hakkından lisans verebilir.

 

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent Nasıl Alınır? İki Adımda Patent Başvurusu E-Devlet

 

Ülkemizde patent başvurusunun yapıldığı kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Kuruma her türlü patent, endüstriel tasarım, marka başvurusu yapabilir. Başvuru için zaman ve ya emek kaybetmeye gerek yok. İki adımda online olarak başvuru yapılır.

Türk Patent ve Marka Kurumu hazırladığı Türk Patent Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) ile patent, marka, faydalı model, PCT, Avrupa patenti ve tasarım başvurusu yapılabilir. Bu elektronik sisteme kimlik doğrulaması yaptıktan sonra, gerekli dosyaları yükleyerek başvuru yapabilirsiniz. Türk Patent Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES)’e e-devlet sistemini kullanarak giriş yapabilir. İki adımda sisteme nasıl giriş yapılacağını kısaca bahsedelim

Patent Başvurusunda İlk Adım

Patent Nasıl Alınır? İki Adımda Patent Başvurusu E-Devlet

 

E-devlet sisteminde işlem yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi, internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza temin edilir. E-devlet şifresi ile sisteme girmek isteyene fakat şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 4 TL karşılığında e-devlet şifresi sahibi olabilirler.

Ayrıca Bakınız: E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır, açılan sayfaya e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Türk Patent ve Marka Kurumu başlığı altında bulunan Türk Patent Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) sekmesi açılır ve uygulamaya git butonuna tıklanır.

 

İkinci Adım

Karşınıza Türk Patent Çevrimiçi Evrak Sistemi (ÇES) gelecektir. Öncelikle başvuru formu oluşturulur. Başvuru Formu Oluşturma İşlemleri bölümünde patent, marka, tasarım, faydalı model, PCT ve ya Avrupa patenti başvuru formlarından biri seçilir ve başla butonuna tıklanır. Daha sonra tüm boşluklar eksiksiz olarak doldurulur ve gerekli dosyalar sisteme yüklenir. İşlem basamakları eksiksiz olarak geçildikten sonra başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu’na iletilir. Daha sonra başvurunuzu bu sistem sayesinde sorgulayabilir, evrak durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap