ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi – E Devlet Giriş

Konu Başlıklarına Göz Atın

ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi, MEB’e bağlı eğitim kurumları ve üniversitelerin kendi öğrencilerinin diploma notlarını girebildiği ve eğitim bilgilerini kontrol edebildiği sistemdir. Bu sisteme sadece yetkili kişiler giriş yapabilmektedir.

ÖSYM Kamu Kurumları

ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi - E Devlet Giriş E-Devlet

ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi – E Devlet Giriş

2015 yılına kadar MEB’e bağlı okulların müdür ve ya yardımcıları okul.osym.gov adresine giriş yaparken, ÖSYM tarafından oluşturulan kamu kurumları işlemleri sistemine giriş yaparak öğrencilerinin eğitim bilgilerini ve son sınıf öğrencilerin diploma not bilgileri sisteme kaydetmektedir. ÖSYM’nin yaptığı bu hizmetle, lise son sınıf ve yüksekokul öğrencileri not ve diploma bilgilerine ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde eğitim ve diploma bilgilerine kolaylıkla ulaşabilir.

Kamu Kurumları İşlemleri Sistemine giriş yapmak isteyen okul ve yüksekokul yöneticileri e-devlet sistemi ile kolaylıkla uygulamaya giriş yapılır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra otomatik olarak kamu kurumları işlemleri sistemine yönlendirilir. E-devlet sistemine e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yolunu kullanarak sisteme giriş yapılır.
Elektronik imza ile e-devlet sistemine giriş yapmak isteyenler, özel elektronik imza sertifika sağlayıcılardan temin edilerek e-devlet kimlik doğrulama sayfasından sisteme giriş yapabilirler. Mobil imza kullanmak isteyenler ise GSM operatörlerine başvuru yaparak mobil imza ile de e-devlet sistemine giriş yapabilirler. İnternet bankacılığını kullananlar ise , bankaların e-devlet sistemi ile uyumlu olup olmadıklarına bakmaları gerekmektedir.

E Devlet Giriş

E-devlet şifresini kullanarak e-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için PTT’ye başvuru yapılarak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınır. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile e-devlet sistemine giriş yapmak isteyenler bu pencereyi kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başlığı altında bulunan ÖSYM Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi sekmesine tıklanır. Karşımıza uygulama hakkında bilgileri gözükecektir. Uygulamaya git butonuna tıklanıldığında otomatik olarak sisteme yönlendirilecektir. Yetkili kişi sisteme öğrencilerine ait bilgileri yükleyebilir.

Önerilen İçerik: ÖSYM’de sınav görevlisinin nasıl olabileğinden bahsettiğimiz .

Paylaş.

Yorum Yap