ÖSYM Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır?

ÖSYM başvuru merkezleri işlemleri sistemi, yetki verilen kurum tarafından sınavlara başvuru yapacak adayların kaydının alındığı, adayın fotoğrafının çekildiği ve adaylara sisteme giriş yapabilmesi için kendilerine şifre verildiği sistemdir. ÖSYM, yükseköğretim ve bazı kurum sınavlarını gerçekleştirmek ve sonuçlarını değerlendirmekle yetkili kurumdur.
ÖSYM başvuru merkezi oluşturarak, sınavlara başvuru yapmak isteyen adayların başvurularını oluşturarak onlara ÖSYM’nin aday işleri sisteminde giriş yapabilmeleri için şifre vermektedir. ÖSYM yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ÖSYM başvuru merkezleri oluşturdu. Bu merkezlere gelerek ÖSYM’nin sınavlarına girmek isteyenlerin, fotoğrafları çekilir ve kendilerine şifre verilir.ÖSYM Fotoğraf Değişikliği Nasıl Yapılır? E-Devlet

ÖSYM, oluşturduğu aday işlemleri sistemine adayların fotoğraf yüklemesini zorunlu tutmuştur. Güvenlik gerekçesiyle yüklenen fotoğraflar belli bir tarihten sonra tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Bu tarihi öğrenmek için ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde fotoğrafın altına bakılarak öğrenilebilir. Fotoğraf ile kişinin şuanki görünümü arasında fark varsa aday başvurduğu sınava alınmayabilir. Öyle ki saçını 2013 yılında boyatan Pelin Derya Çetinkaya başvuru merkezlerine giderek bu şekilde vesikalık fotoğrafını çektirdi. Daha sonra saç rengini değiştirdi ve 5 Temmuz 2014 yılında yapılan KPSS’ye sınavına girmek için sınav yerine gitti. Ancak başvuru merkezinde çektirdiği fotoğraf ile şuanki benzemediği için sınava alınmadı. Bu sebeple başvuru merkezlerine gidip çekilen fotoğraf ile sınava girileceği zamanki fotoğrafın da aynı olması gerekiyor.

ÖSYM’nin başvuru merkezine gidip fotoğraf çekildikten sonra görevli memur tarafından şifre verilecektir. Şifre verildikten sonra ais.com adresine giriş yapabilirsiniz. Başvuru merkezinde çektirdiğiniz fotoğraf ‘fotoğraf bilgilerim’ bölümünde bulunacaktır. Aynı zamanda fotoğrafın altında da fotoğrafın geçerlilik süresi yazacaktır. Geçerlilik süresi 50 aydır. ÖSYM güvenlik gerekçesi ile yüklenen fotoğrafı 45 ay geçmeden değiştirmez. Fakat özel durumlar varsa ve değişmesi gerekiyorsa bir dilekçe ile kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte fotoğrafın geçerlilik süresi bittiyse aday tekrar başvuru merkezlerine giderek fotoğrafını tekrar çektirmesi gerekmektedir.

ÖSYM Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi

ÖSYM’nin yapacağı sınavlara başvuru yapmak isteyen aday, eğer ÖSYM’de kaydı yoksa, aday işlemleri sisteminde bir profili oluşturulmamışsa, bu sistem için kendisine ait bir şifresi yoksa, fotoğrafı çekilerek sisteme yüklenmemiş ve ya fotoğrafın geçerlilik süresi bitmesinden dolayı yeni bir fotoğraf yüklenebilmesi için ÖSYM’nin başvuru merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir.
ÖSYM’nin başvuru merkezleri üniversiteler ve ya Milli Eğitime Bakanlığına bağlı kurumlarda oluşturulmuştur. Bu sisteme görevli harici kimse giriş yapamaz. ÖSYM Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmak isteyen görevli e-devlet sistemini kullanarak giriş yapabilir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra otomatik olarak başvuru merkezi işlemleri sistemine yönlendirilir.

E-devlet sistemine giriş yapmak isteyen görevli varsa elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yollarını kullanarak sisteme giriş yapabilir. Bununla birlikte PTT’den 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak mümkün. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanıldığında açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır Aynı zamanda bu pencereyi kullanarak e-imza, m-imza ve internet bankacılığı ile sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başlığı altında bulunan ÖSYM Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada uygulamaya git butonuna tıklanıldığında otomatik olarak başvuru merkezi işlemleri sistemine giriş yapılır.

Önerilen İçerik: Aday işlemleri Sistemine nasıl giriş yapıldığını öğrenmek için .

 

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yap