ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi – Sisteme Giriş

Kısa adı ÖSYM Aday olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınabilmesi için gerekli sınavların yapılmak, tespit edilen esaslara göre yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmekle görevli kurumdur. ÖSYM’nin şuan yaptığı sınavlar:

  • Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS)
  • Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)
  • Yükseköğretim Kurulu Seviye Tespit Sınavı (STS)
  • Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA)
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)
  • Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adayları Sınavı (PMYO)
  • Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)
  • Dikey Geçiş Sınavı (DGS)

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Sisteme Giriş E-Devlet

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)
Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS)
Üniversitedeki İdari Personel İçin Görevde Yükselme Sınavı (ÜGYS)
Engelli Memur Seçme Sınavı (EKPSS)

Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi (DUS)
Bu sınavlara katılmak ve sınav sonucunu öğrenmek için ÖSYM’ye başvuru yapılması gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile başvurular artık elektronik ortamdan kolaylıkla yapılabilmektedir.

AİS Sınav Başvurusu

Sınav başvuru koşullarını taşıyan herkes ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden başvuru yapabilir. Aday işleri sistemine e-devlet sistemini kullanarak giriş yapılabilir. E-devlet sistemine kimlik doğrulaması gerçekleştirildikten sonra aday işleri sistemine doğrudan giriş yapılır.
E-devlet sistemine, elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilir. Elektronik imza, özel sertifika sağlayıcılardan, mobil imza, GSM operatörlerine başvuru yapılarak temin edilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan internet bankacılığı ile e-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için kullanılan bankanın e-devlet sistemiyle uyumlu olması gerekmektedir. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyen vatandaşlar ise PTT’ye başvuru yaparak şifrelerini temin edebilirler.
Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Yine bu sayfayı kullanarak elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başlığı altında bulunan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada uygulamaya git butonuna tıklanıldığında doğrudan aday işleri sistemine yönlendirilecektir.

Paylaş.

Yorum Yap