Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Nedir?

27 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan bir açıklama ÖABT hakkında farkındalığı yükseltti ve dolayısıyla “ÖABT Nedir?” sorusu yeniden gündeme geldi.

Bu yazımızda “ÖABT sınav alanı ne demek?”, “ÖABT ne demek?” gibi temel bilgileri vermeden önce en güncel açıklama ile ilgili detayları açıklamak istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM arasında yeni bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında 2019 yılında ÖABT uygulama alanları belli oldu. Türkçe, İlköğretim Matematik, Okul Öncesi Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Lise Matematik Öğretmenliği, Yabancı Dil Öğretmenliği, Rehber Öğretmenlik ve Sınıf Öğretmenliği gibi alanlarda ÖABT uygulanacağı açıklandı.

ÖABT kapsamında adaylara Sınıf Öğretmenliği ve Yabancı Dil alanlarında; 45 sorunun alan bilgisi, 30 sorunun alan eğitimi sorulacağı karara bağlandı. ÖABT diğer alanlarda ise adaylara 60 sorunun alan bilgisi bölümünden, 15 sorunun ise alan eğitimi bölümünden sorulacağı belirlendi.

KPSS ÖABT Ne Demek?

ÖABT açılımı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi olarak yapılır. ÖABT; öğretmenlik yapmak isteyen adayların girmek zorunda olduğu alan bilgisi testidir ve öğretmen kadrolarına atanabilmek adına ön şart niteliği taşır. ÖABT sınavı öncesi öğretmen adayları tüm KPSS katılımcıları gibi Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumlarına katılırlar ve Eğitim bilimleri oturumlarına ek olarak ÖABT sınavına girerler.

ÖABT Sınav Alanı ve Kodu

Öğretmen kadrolarına atanmak isteyen adayların sınav başvuru sürecinde ÖABT sınav alanı ve kodu seçimini yapmaları gerekir. Başvuru süreci içerisinde ÖABT alanı ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi platformu kullanılarak gerçekleştirilebilir.

ÖABT Sınav Alanı Ne Demek?

ÖABT sınav alanı, ÖABT testi kapsamında öğretmen adaylarının seçim yapabileceği alanları ifade eder. Her aday, mezun olduğu öğretmenlik bölümünün sorularını yapmakla yükümlüdür. Hangi alanda soruların çözümleneceği sınav başvuru sürecinde doğru bir şekilde seçilmelidir.

2018 ÖABT Sınavı Sonuçlarına Dair İstatistikler

ÖSYM bildiğiniz gibi merkezi sınavlar düzenlendikten bir süre sonra o sınavlara dair önemli istatistikler sunarak bir sonraki sene sınava gireceklere bilgiler aktarıyor. 2018 KPSS Lisans sınavı genelinde ÖABT sınavları ile ilgili açıklanan istatistiklerden bazılarını  sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • ÖABT sınavına 2018 yılında başvuran toplamda 306 bin 233 aday oldu.
 • ÖABT başvuru yapan 306 bin 233 adayın 276 bin 343’ü sınava katıldı.
 • Sınava katılan 306 bin 233 adaydan 22’sinin sınavı geçersiz sayıldı.
 • ÖABT Türkçe sınavına 16 bin 501 aday katıldı.
 • ÖABT İlköğretim Matematik alanında 8 bin 28 aday yarıştı.
 • ÖABT Fen Bilimleri /Fen Teknolojileri sınavına 19 bin 774 aday katıldı.
 • ÖABT Türk Dili ve Edebiyatı  alanında 38 bin 700 aday yarıştı. (Detaylı istatistiksel bilgiler için ÖSYM internet sitesini ziyaret edebilirsiniz)

2019 ÖABT Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM 2019 sınav takvimi açıklandı. Sınav takvimine göre KPSS açılımı ile Kamu Personel Seçme Sınavı;

 • 2019 – KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek- Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 14 Temmuz tarihinde,
 • 2019 – KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) 20 Temmuz tarihinde,
 • 2019 – KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi )21 Temmuz tarihinde ve
 • 2019 – KPSS A Grubu ve ÖABT ise 28 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınav sonuçları ise 29 Ağustos 2019 tarihinde kamuoyuna duyurulacak.

Paylaş.

Yorum Yap