Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

2019 yılında öğretmen maaşları ne kadar olacak sorusu gündemden düşmezken, binlerce öğretmen tarafından merak edilen maaş zammı oranları açıklanmaya başladı. TÜİK tarafından enflasyon oranlarının deklare edilmesi ile birlikte merak edilen soruların yanıtları da netleşmeye başladı.

Her ne kadar kamu ve özel sektöründe öğretmen maaşları değişiklik arz etse de bu yazımızda temel olarak kamuda görev yapan öğretmenlere ödenen maaşları ve zam oranlarını ele alacağız.

2019 Yılında Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olacak?

Yeni yılla birlikte öğretmen maaşlarına Ocak 2019 tarihiden itibaren 4 toplu sözleşme zammı ve buna ek olarak %6.69 enflasyon farkının yansıtılması kararı alındı. Öğretmen maaşları hizmet yılı ve derece gibi değişkenlerden etkilense de en düşük öğretmen maaşı 3174 TL’den 3513 TL’ye yükseldi.

En düşük öğretmen maaşı 3513 TL olarak açıklanırken en yüksek öğretmen maaşı 4266 TL olarak açıklandı. Açıklanan zam oranları bazı kesimlerce yeterli bulunması. Göreve yeni başlayan  öğretmen ile 27 senedir görev yapan öğretmenlerin maaşları arasında 753  TL maaş farkı ortaya çıktı.

Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Arttı

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında öğretmenlere verilen ek ders ücreti de artış göstermişti. Bu doğrultuda 2019 yılında Ocak – Haziran aylarında yani ilk 6 aylık periyotta geçerli olmak üzere öğretmenlerin ek ders ücretleri net 15.40 TL’ye yükseldi.

Meslek Tanıtımı: Öğretmenlik

Öğretmen olmak geçmiş yıllarda çocukluk yıllarından itibaren en çok arzu edilen gelecek planı iken 2018 yılında YÖK tarafından yayımlanan bir açıklamaya göre öğretmenlik mesleği hızla prestij kaybediyor. Öğretmenliğin geçmiş yıllara oranla daha az tercih edilir hale gelmesinin nedenleri ise düşük öğretmen maaşları ve öğretmen olma şartlarının zorluğu olarak gösteriliyor. Özellikle kamuya bağlı öğretmen olarak çalışabilmek için aşılması gereken engellerin çokluğu öğretmen olmak isteyenlerde endişe yaratıyor.

Öğretmen Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Öğretmen olabilmek için en az ilgili fakültelerin ilgili lisans programlarından mezunu olmak gerekir. Liseden sonra Eğitim Fakülteleri ya da Fen Edebiyat Fakültelerini kazanan öğrenciler öğretmen olabilmek için ilk adımı atmış olurlar. Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olanların öğretmenlik yapabilmek için ek olarak formasyon dersleri alması gerekirken Eğitim Fakültelerinden mezun olanlar ek olarak formasyon dersi yapmadan yasal olarak öğretmenlik yapabilirler.

Lisans mezunu olmak maalesef ki öğretmen olmak için yeterli değildir. Öğretmen olabilmek için KPSS sınavına girilmesi gerekir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her sene düzenlenen KPSS sınavı (KPSS A ve Öğretmenlik Kadroları İçin) katılımı zorunludur. KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularının çözülmesi gerekir. Sonrasında Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yani ÖABT sınavına da katılım sağlanmalıdır.

Öğretmen olmak için KPSS sınavına giren ve sonuçları açıklanan öğretmen adaylarının önünde tek bir engel kalır. Kimilerine göre en zor aşama olan bu süreç kadro açılmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kadroların açılmaması, geç açılması ya da talebe yanıt verecek ölçüde kadro açıklanmaması öğretmen adaylarını sıkıntıya sokabiliyor. Kadrolar açıldığında umutlanan adayları ise önemli bir mülakat süreci bekliyor. Mülakatı başarıyla gerçekleşen öğretmen adaylarının atamaları da yapılıyor.

Paylaş.

Yorum Yap