Nüfus Cüzdan Sureti Nedir? Nereden Alınır?

Noterden, muhtarlıklardan ya da E devlet üzerinden alınabilen nüfus cüzdan sureti, nüfus cüzdanı yerine geçen bir belgedir. Nüfus müdürlüklerinden alınmayan nüfus cüzdanı sureti geçerli olabilmesi için alınan kurum yetkililerinin imzalarının belge üzerinde bulunması gerekir.

Kimlik bilgilerinin doğruluğunun sağlaması yapılması adına önemli bir nitelik taşıyan nüfus sureti okul kaydı, işe alım ve benzeri amaçlarla talep edilebilmektedir.  Bu yazımızda “Nüfus cüzdanı sureti nedir?”, “Nüfus cüzdan sureti nereden alınır?” gibi soruların yanıtlarını sizlerle buluşturacağız.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Nüfuz cüzdanı sureti nedir sorusundan önce “suret nedir?” sorusunun yanıtını vermek istiyoruz. Suret; nüsha anlamına gelir. Yazı veya resmin kopyası anlamında da kullanılır. Fakat söz konusu nüfus cüzdanı sureti olduğunda suret fotokopi olmaktan daha farklı anlamlar taşır.

Vatandaşlık bilgilerin doğrulanması ve kimlik sahteciliğinin engellenmesi adına ihtiyaç duyulan bir belge olan nüfus cüzdan sureti; TC kimlik belgesinde yer alan kişisel bilgilerin listelendiği resmi niteliğe sahip bir belgedir.

Nüfus cüzdanı sureti sayesinde devlet kayıtları ile kişinin kimliğindeki bilgilerin uyuşup uyuşmadığı incelenebilir. Genellikle nüfus cüzdanı fotokopisi ile karıştırılan nüfus cüzdan sureti; bir bakıma fotokopi niteliği taşır çünkü kimlik bilgilerinin tamamı bu belgede yer alır. Ancak gerek format gerekse veren kurumun mühürlerini taşıması nedeniyle nüfus cüzdanı sureti nüfus kağıdı fotokopisinden ayrışır. İnternette birçok nüfus cüzdan örneği bulunmaktadır, nüfus cüzdanı örneği sorgulaması yaparak siz de belge formatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdan Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti mahalle muhtarlıklarından ve noterden alınabilir. Bu belgeyi bizzat başvurarak almak isteyen vatandaşların iki ayrı seçenek arasından seçim yapmaları gerekir. Muhtarlıktan nüfuz cüzdan sureti alınmak isteniyorsa kişi ikamet ettiği muhtarlık birikimine gitmelidir. Belirli ve değişebilen bir ücret karşılığında nüfus cüzdan sureti alınabilir. Nüfus cüzdan sureti alınabilmesi için vesikalık fotoğraf gereklidir. TC kimlik numarası bilindiği takdirde muhtarlar dakikalar içerisinde istenen belgeyi hazırlayabilirler.

Nüfus cüzdanı sureti alınabilecek diğer bir kurum da noterlerdir. Noter üzerinden nüfus cüzdanı sureti almak isteyen vatandaşların kimlik fotokopilerini ve kimliklerinin aslını notere sunmaları gerekir. Genellikle muhtarlık seçeneğinin bulunmadığı durumlarda değerlendirilen noter kanalının ücretleri muhtarlıklara oranla daha yüksektir.

Nüfus cüzdanı sureti almak isteyenlerin son yıllarda en çok tercih ettiği kanal ise en hızlı çözümün sunulduğu e-devlet portalıdır.

Nüfus Cüzdan Sureti E Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Nüfus cüzdan sureti e-devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde alınabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için şu adımların takip edilmesi gerekir:

  1. https://www.turkiye.gov.tr adresine tıklanır.
  2. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” sekmesine geçilir; kimlik doğrulama yöntemlerinden biri tercih edilip kimlik doğrulama aşaması tamamlanır.
  3. Sistem girişi yapıldığında ana sayfada yer alan arama çubuğuna “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” yazarak çıkan linke tıklanır.

İlgili sayfa açıldığında vatandaşlara konu ile ilgili detaylar sunulur. 1 gün içerisinde yalnızca 1 adet belge oluşturma hakkı olduğu ve çıkarılan belgenin istenildiği kadar dökümünün alınacağı belirtilir. Bilgilendirmelerin okunduğuna dair kutucuk işaretlendiğinde belge hazırlanır.

Nüfus cüzdanı sorgulama amacının ne olduğunun net bir şekilde belirlenmesi ve belgenin kullanım alanının yazılması belgenin amaca yönelik düzenlenmesi adına önemlidir. Oluşturulan belgede T.C. kimlik numarası ve barkod numaraları bulunur. Kurumlar bu bilgiler doğrultusunda doğrulama işlemleri yapılabilir.

E-Devlet üzerinden oluşturulan nüfus kayıt örneği geçerlilik süresi boyunca sistemde kalır. Süre bitiminde sistemden silinir ve kişinin erişim hakkı ortadan kalkar.

Paylaş.

Yorum Yap