Ne Zaman Emekli Olurum?

Sigortalı olarak çalışan milyonlarca kişinin zihnini meşgul eden en önemli sorulardan biri de “Ne zaman emekli olurum?” sorusudur. Henüz emekli olmaya hak kazanmadan dahi bu hayalin peşinde emeklilik hesaplama ve emekli maaşı hesaplama sorguları yapılmaya başlanır. Emeklilik şartları dikkatle araştırılır, emeklilik yaşı hesaplama modülleri kullanılır ve “Ne zaman emekli olabilirim?” sorusunun yanıtları aranır.

Bu yazımızda emeklilik ve emekli olmak için gereken şartlarla birlikte emeklilik hesaplama ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten emeklilik sorgulama işlemleri için iki ayrı platform güvenle kullanılabilir. SSK emeklilik sorgulama Ne Zaman Emekli Olurum? E-Devletkapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu da E-Devlet Kapısı da vatandaşların tüm soru işaretlerini karşılayacak şekilde hizmet vermektedir.

Emeklilik şartları yerine getirildiği takdirde kişi ne zaman emekli olacağını daha fazla merak ettiği için emeklilik sorgulama ve emekli maaşı hesaplama ihtiyacını daha çok hissetmektedir.

SSK emeklilik sorgulama yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk olarak buraya tıklayarak Sosyal güvenlik Kurumu internet sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Sonrasında sayfanın sağ üst köşesinde yer alan E-SGK linkine tıklanarak online olarak emeklilik sorgulama yapılacak platforma erişilmelidir.
 • E-SGK sayfası açıldığında emekli olmak isteyenler 4B Sigortalıları İçin Aylık Hesaplama, 4/a Sigortalıları için Aylık Hesaplama, Ne zaman emekli olabilirim (4c) gibi farklı hesaplamaların yapılmasını mümkün kılan modüllere erişebilirler.
 • “Ne zaman emekli olurum” sorusunu yanıtlamak isteyenler https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ linki üzerinde istenen bilgileri girerek sorgulama işlemi gerçekleştirebilirler.

Emeklilik zamanı sorgulama için tercih edilebilecek diğer bir alternatif de E-Devlet girişi yapmaktır. E-Devlet girişi resmi kurumlardan bilgi edinmek isteyen birçok vatandaşın en pratik çözümü olması nedeniyle E-Devlet emeklilik sorgulama hakkında daha detaylı bilgi aktaracağız.

E-Devlet Emeklilik Sorgulama

E-Devlet üzerinden Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? Linki üzerinden vatandaşlar yaş ve hizmet kriterleri doğrultusunda emeklilik zamanlarına dair genel bir bilgi edinebilirler.

E-Devlet emeklilik sorgusu için şu adımlar takip edilmelidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr linki tıklanarak E-Devlet ana sayfaya gelinmelidir.
 • Kurumlar linki https://www.turkiye.gov.tr/kurumlar?kurumHarf=A tıklanmalıdır.
 • Çıkan sayfada “S” harfi seçilmeli ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri listelenmelidir. Bu aşama için doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu linki de tıklanabilir.
 • SGK hizmetleri sayfası açıldığında Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler kategorisi altında yer alan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” linki vatandaşları ilgili sorgulama sayfasına ulaştırır.
 • Bu sayfa açıldıktan sonra E-devlet girişi sırasında kimlik doğrulaması yapılmadıysa kimlik doğrulamanın yapılması gerekir. Kişi TC kimlik no ve e devlet şifresi girerek sistem girişi yapabilir. Aynı şekilde mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemlerle de kimlik doğrulama yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama yapıldığında emeklilik zamanı hesaplama için kullanılan sayfada iki ayrı bilginin girilmesi gerekir.
 • Hizmet başlama tarihi ve sigorta kodu girildiğinde kişinin yaşlılık aylığı kazanmak için kaç yıllık çalışma süresini tamamlaması gerektiği ile ilgili bilgi alabilir. E-Devlet hesaplamaları emeklilik zamanı ile ilgili genel bir bilgi verir. Fakat bu sayfayı kullanan kişiler sigorta başlangıç tarihlerini girdikleri için “Emeklilik yaşı kaç?” sorusunun da yanıtlarını bulabilirler.

Emeklilik; kişinin yaşı, sigorta başlangıç zamanı, cinsiyeti ve kaç gün prim yatırıldığı gibi değişkenler doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Online emeklilik sorgulama yapmak istemeyenler Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine bizzat müracaat ederek de emeklilik zamanlarını öğrenebilirler.

Paylaş.

Yorum Yap