Nasıl Savcı Olunur? Savcı Maaşları Ne Kadar?

Suç bildiriminin ulaşması ile devlet adına araştırma yapan, delil toplayan, soruşturmayı yürütüp kanunların çizdiği çerçevede kanuna aykırı bir durumun olup olmadığını belirleyen; suç unsuru tespit ettiği durumlarda bilgi toplayarak kamu davası açılmasını sağlama yetkisi olan devlet memurları “savcı” olarak adlandırılır.

İdari açıdan Adalet Bakanlığı denetiminde görev yapan savcıların denetlenmesi, incelenip haklarında kovuşturma yapılması sırasında Hakimler ve Savcılar Kanunu hükümleri uygulanır. Savcılar, adli ya da idari yargıda görev yapan önemli sorumluluklara sahip olan devlet memurlarıdır.

Özel sektörde faaliyet gösteremeyen yalnızca Adalet Bakanlığına bağlı taşra ve merkez teşkilatlarında görev yapma imkanına sahip olan savcıların görev yerleri aslen mahkemeler olsa da görevleri gereği, suç yerinde de delil ve bilgi toplamak için çalışabilirler. Oldukça prestijli bir meslek ve devlet memurluğu mertebesi olarak karşımıza çıkan savcılık; 657 Sayılı Devlet Memuru statüsüne bağlı bir memurluktur.

Savcı ve görevleri hakkında genel bir bilgi aktardıktan sonra savcı maaşları ile ilgili detaylara geçmek istiyoruz.

Savcı Maaşları Ne Kadar Oldu?

2019 yılındaki zamlardan tüm memur kadroları yararlandı, dolayısıyla savcılık maaşlarında da değişim yaşandı. Savcı maaşları görev yapılan süre ve unvan özelinde değişiyor. Ancak genel olarak şu bilgileri paylaşabiliriz.

  • Göreve yeni başlayan Hakim / Savcı Adayı net maaşı 5.883 TL
  • 8. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 8.415 TL
  • 7. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 8.732 TL
  • 6. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 9.041 TL
  • 5. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 9.358 TL
  • 4. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 9.677 TL
  • 3. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 10.115 TL
  • 2. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 10.333 TL
  • 1. Derecedeki hakim ve savcı net maaşı 10.654 TL

Kademeler yükseldikçe artan maaşların zirvesinde ise 25 ve üzeri deneyime sahip olan; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısı yer alıyor; net maaşları 17.937 TL olarak açıklanıyor.

Savcı Olmak İçin Şartlar

Savcı maaşları, savcılık mesleğinin prestiji ve sunduğu ayrıcalıklardan yararlanmak isteyenlere yardımcı olmak adına savcı olmak için gerekli şartlar hakkında da bilgi aktarmak istiyoruz.

Savcı olmak için öncelikle lise eğitiminden sonra üniversite sınavına girilmeli ve Hukuk fakültesi kazanılmalıdır. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra sıkı bir tempoya girilmeli ve Adli Yargı Sınavı’na katılım sağlanarak başarılı olunmalıdır.

Adli Yargı Sınavı 40 soru genel kültür, 100 soru ise alan bilgisinden olmak üzere toplamda 140 sorudan oluşur. Sınavın başarı ile tamamlanabilmesi için hukuk fakültesinden mezun olanların Adli Yargı Sınavı’ndan en az 70 puan almaları gerekir. 70 puan almayı başaranlar savcı olmak için bir engeli daha aşmış olurlar. Sınavdan taban puanı almayı başaran savcı adaylarını bir sonraki aşamada sözlü mülakat bekler. Sözlü mülakat başarılı bir şekilde tamamlandığı takdirde 2 senelik staj dönemi başlatılır. Staj dönemi sonunda savcı olması uygun görülen aynı zamanda stajda öğrenilenlerin sorgulandığı sınavda yeterince başarılı olan stajyer savcılar, savcı olarak görev yapma hakkı kazanırlar.

Paylaş.

Yorum Yap