Nasıl Dava Açılır?

Nasıl Dava Açılır?

Nasıl Dava Açılır? Konusu Hakkında: Dava, dava dilekçesiyle açılır ve konusuna göre de hangi mahkemede açılacağı belirlenir. Dava açılırken illa bir avukatın bulunması zorunlu değildir vatandaşın kendisi de davayı açabilir. Aynı zamanda hukuki yardıma muhtaç ancak avukat bedeli ödeyemeyecek kişiler, bir takım koşul ve şartları yerine getirdikten sonra, adliye içinde yer alan adli yardım merkezlerine başvurup, daha sonra adli yardım tarafından görevlendirilecek bir avukat vasıtasıyla da davalarını açabilirler. Nasıl Dava Açılır?

Dava dilekçesi ile tezvide işlemleri yapılıp, harcı ödenen bir davanın, ilgili mahkemesine ulaştıktan sonra mahkeme kaleminde işlemleri tamamlanır. Tarafların duruşma gününden önce yapması gereken hazırlıklar olarak da eğer bir uzlaşma söz konusu olabilecekse bu uzlaşmaya ilişkin belge ve evrakları varsa bunları mahkemeye getirmeleri mahkeme tarafından ihtarlı olarak tebligatta belirtilir. www.uyap.gov.tr adresinden veya alınacak bir e-devlet şifresiyle vatandaşlar dava ile ilgili işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden bana özel bölümünden ”mahkeme sorgulama” kısmını tıklayarak takip edebilirler.Nasıl Dava Açılır? E-Devlet

Eğer özel bir yetki kuralı yoksa, hukuk davaları genel yetki olarak davalının ikametgahında açılır. Hukuki konuları ilgilendiren davalar Hukuk Mahkemeleri’nde,ceza hukukunu ilgilendiren davalar da Ceza Mahkemeleri‘nde görülür.

Nasıl Dava Açılır Öğrenmek İçin Tıklayınız

Paylaş.

Yorum Yap