Nakliyat Araçları İçin Sefer Görev Emri

Nakliyat Araçları İçin Sefer Görev Emri E-DevletNakliyat, taşınması gereken yükün bir yerden başka bir yere araçla taşıma işlemidir. Hava, deniz ve karayolu araçları ile nakliyat yapılmaktadır. Bu nakliyat esnasında kullanılan araçlar seferberlik ve savaş gibi olağanüstü hal ve durumlarda askeri güce destek olabilecek araçlar kapmasında olduğu için sefer görev emri düzenlenmektedir. Sefer görev emrini düzenleyecek olan kurum, Milli Savunma Bakanlığı’dır. Kara ve hava yolu özel nakliyat firmaları için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, deniz yolu özel nakliyat firmaları için Denizcilik Müsteşarlığınca kaynak saptanır.

Nakliyat firmalarının araçları hem seferberlik halinde hem de barış halinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılır. Barış döneminde nakliyat firmalarının araçlarını kullanılabilmesi için araçların firmalar Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordineli olarak belirlediği firmalardır. Daha sonra bu firmalar için tanzim edilen tahsis belgeleri Ulaştırma Bölge Müdürlükleri Vasıtasıyla firmalara gönderilir. Aynı tahsis belgeleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetki verdiği komutanlıklara gönderilir. Daha sonra firma ve komutanlık bir araya gelerek yapılacak taşıma işlemi için bir sözleşme imzalar. Böylece firma seferi yükümlülük altına girmiş olur.

Nakliyat firmalarının seferberlik ve savaş halinde çağrılması için Özel Nakliyat Firma Tahsis ve Yükümlülük Tebliğ Belgesi oluşturularak Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlükleri vasıtasıyla firmalara tebliğ edilir. Böylece hava, deniz ve kara yolu özel nakliyat firmaları sefer görev emri alır.

Kara Yolu Özel Nakliyat Firması Seferberlik Sorgulaması

Yukarıda anlattığımız bilgiler ışığında kara yolu ile nakliyat yapan firmanın sefer görev emrinin bulunup bulunmadığına dair sorgulamayı e-devlet sisteminde yapılabilir. E-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine girişin birkaç metodu mevcuttur. Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.

Nakliyat Araçları İçin Sefer Görev Emri E-Devlet

Elektronik imza özel sertifika sağlayıcılardan ücret karşılığında temin edilirken mobil imza da GSM operatörlerinden temin edilir. Bu metotlardan en kolay yolu e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. E-devlet şifresi 2 TL karşılığında PTT’den temin edilir. E-devlet şifresi alındıktan sonra arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Açılan ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanıldığında karşımıza çıkan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Aynı pencerede elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapmak mümkündür. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan Kara Yolu Özel Nakliyat Firmaları Lojistik Seferberlik Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencereye firma vergi numarası ve firma u net numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra sorgulama işlemi gerçekleşir.

Deniz Yolu Özel Nakliyat Firması Seferberlik Sorgulaması

Deniz yolu ile nakliyat yapan özel firmaların deniz araçları sefer görev emrine tabi olmaktadır. Hangi araçların deniz aracı olup olmadığını e-devlet sistemi ile sorgulanabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi e-devlet sistemine giriş yapılır. turkiye.gov.tr adresinde sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanıldığında açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. E-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında olan Deniz Yolu Özel Nakliyat Firmalari Lojistik Seferberlik Bilgisi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencereye firmanın vergi numarası yazılarak sisteme giriş yapılır.

Hava Yolu Özel Nakliyat Firması Seferberlik Sorgulaması

Hava yolu ulaşım, nakliyat ve askeri güç için en önemli yollardan biridir. Dolayısı ile seferberlik ve ya savaş halinde hava yolu araçları sefer görev emri ile kullanılmaktadır. Hava yolu araçlarının sefer görev emri olup olmadığını firmalar e-devlet sistemi ile kolaylıkla öğrenebilir. Yukarıda detaylı bir şekilde e-devlet sistemine nasıl giriş yapacağımızı anlattık. Sisteme kimliğimizi doğrulattıktan sonra e-hizmetler bölümünde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında bulunan Hava Yolu Özel Nakliyat Firmalari Lojistik Seferberlik Bilgisi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencereye firma vergi numarası yazılarak sorgulama yapılır.

 

Paylaş.

Yorum Yap