MSİSDN No Nedir?

Konu Başlıklarına Göz Atın

Msisdn no GSM ve ya UMTS mobil şebekelere abonenin tanımlanması ve doğrulanabilmesi için operatör tarafından abone için tanımlanan özel bir numaradır. Abone telefonu açtığında SIM kart içerisinde bulunan ve aboneyi tanımlayan IMSI numarası ile sisteme kayıt yapılır. Sistem bu bağlantıya operatör veri tabanından belirlediği bir MSISDN numarası atanır.

MSISDN no, aslında herkesin bildiği telefon numarasıdır. Cep telefonu numaranızın başında sıfır olmayan 10 haneli numara msısdn no olarak tanımlanır. Herkesin tek ve kendine ait bir msısdn numarası vardır.

Msısdn numarası GSM hattının numarası iken IMEI kodu ise cihazın kimlik numarasıdır ve bu numara da tek bir cihaza ait numaradır. Bilişim Teknoloji Kurumu’na göre bu her iki numara birbiri ile eşleşmesi gerekmektedir. Bir msısdn no ‘ya ait bir IMEI numarası olması gerekmektedir.

Her cihazın bir ımeı numarası vardır. Bilişim Teknolojileri Kurumu bu numaraları sistemine kayıt eder. Kayıtlı olan bu IMEI numaraları BTK’nın beyaz listesinde bulunur. Fakat yasadışı olarak klonlanan IMEI numaraları kara listede bulunur. BTK bu kara listesinde olan IMEI numaralarını uyarır ve kısa zaman sonra kapatır. Telefonun kapanmaması için IMEI ve msısdn no eşlemesi yapılması gerekmektedir. IMEI – msısdn numara eşleşmesini e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Konu hakkında IMEI-MSISDN Eşleşmesi makalemizi inceleyebilirsiniz.

MSISDN Nasıl Öğrenilir?

Msısdn numarası, abone tarafından kullanılan cep telefonu numarasıdır ve 3 bölümden oluşur. Örneğin (90) 532 123 45 67 numarasında ilk iki numara (90) ülke kodudur. Daha sonraki üç numara (532) GSM operatörüne ait numaradır. Son 7 haneli numara ise aboneye ait numaradır. Yani msısdn no için herhangi bir sorgulamaya başvurmaya gerek yoktur. Hali hazırda kullanılan cep telefonu numarası msısdn no ‘dur.

MSİSDN No Nedir? E-Devlet

Msıdn numarasında herhangi bir çakışma ve ya karışıklık durumu söz konusu olmaz. Çünkü her bir abonenin tek bir msısdn numarası vardır. Farklı operatörlerde de aynı msısdn numarası olmaz. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi yasa dışı olarak IMEI klonlaması yapılırsa IMEI- msısdn numarası çakışması olur. Bu sebeple IMEI ve msısdn numarasının eşleşip eşleşmediğini e-devlet üzerinden kontrol edilmesi gerekmektedir.

MSISDN Türk Telekom

Yukarıda msısdn no hakkında detaylı bilgi verdik. Msısdn numarasının nasıl tespit edileceğinden bahsettik. Her GSM operatörünün msısdn numarası aynı şekilde sorgulanır. Turkcell aboneleri, Vodafone ve ya Türk Telekom abonelerini msısdn numaraları kendi cep telefonu numaraları içerindedir.

Eski adı Avea olan Türk Telekom toplamda 41,7 milyon aboneye hizmet vermektedir. GSM abone sayısı ise 19,6 milyondur. Dolayısı ile Türk Telekom’un 19 milyon msısdn numarası bulunmaktadır. Msısdn numarasını öğrenmek isteyen Türk Telekom müşterileri cep telefonu numarasındaki 0’dan sonraki 10 haneli numarayı msısdn no olarak esas alabilirler.

Bununla birlikte IMEI numarası ile msısdn numara eşleşmesinin olup olmadığını öğrenmek isteyen Türk Telekom müşterileri e-devlet sisteminde bunu kolay bir şekilde sorgulayabilirler. Yukarıda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra ilgili yerlere IMEI numarası ve msısdn no yazılarak sorgula butonuna tıklanır. Sorgulama sonucunda ımeı numarası ile msısdn no eşleşmesinin olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İsimden numara bulmak istiyorsanız İsimden Numara Bulma makalemizi detaylı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap