Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Vatandaşların en büyük meraklarından biriyle karşınızdayız. Milletvekili maaşı hakkında dur durak bilmeyen spekülasyonlara son vermek için sizlerle bu yazımızda “milletvekili maaşı ne kadar?”, “Milletvekili maaşı ne kadar oldu?” ve “Milletvekili ne zaman emekli maaşı alır?” sorularının yanıtlarını paylaşacağız. 

Milletvekili Maaşı 2018 Yılında Ne Kadardı?

2019 yılının ilk günlerinde milletvekili maaşı 2018 verilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin aylık ödeneklerinin tutarı, en yüksek devlet memuru ile eş değerdir. Bu açıdan yaklaşıldığında milletvekili maaşları ne kadardır öğrenmek için en yüksek devlet memuru maaşlarına bakılabilir. 2018 yılında milletvekillerinin net maaşının 20 bin 646 TL olduğu bilinmektedir. Ancak milletvekili maaşları yalnızca kendilerine net olarak ödenen tutarla sınırlı olmaz. Milletvekilleri ülkeyi temsil etmek için gerçekleştirdikleri yurt içi ve yurt dışı görevleri için de ödenek alıp aynı zamanda kamu kuruluşu niteliğindeki sosyal tesislerden ücretsiz yararlanma haklarını da saklı tutarlar.

Milletvekili Maaşları Artıyor

Milletvekili maaşları 2019 yılında artıyor. %26’lık zam şimdiden geniş bir yankı uyandırıyor. Bunun temel sebebi olarak da Türkiye’deki milletvekili maaşları ile Avrupa ülkelerinde görev yapan vekil maaşları arasındaki farklılık olarak ön plana çıkıyor. Milletvekili maaşı hakkında oluşan şikayetlerin temelinde Türkiye’deki asgari ücret ile milletvekili maaşları arasındaki fark yer alıyor. Türkiye’de milletvekilleri asgari ücretin yaklaşık 11 katı maaş alıyor. Haliyle Avrupa ülkelerindeki vekil maaşlarının asgari ücrete oranı düşünüldüğünde, milletvekili maaşı kaç para sorunsalı da devam edecek gibi görünüyor.

Emekli Milletvekili Maaşı Ne Kadardır?

Emekli milletvekili maaşları da aktif olarak görev yapanlarınki kadar merak ediliyor. 2019 yılında emekli milletvekili maaşlarının 13 bin 410 TL olarak güncellendiği biliniyor. Cumhurbaşkanı, TBMM başkanı  ve milletvekili emekli aylıklarının hesaplanabilmesi için 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi önemli bir dinamik oluyor.

Teklif incelendiğinde Cumhurbaşkanı için ayrılan bütçenin 894 bin TL olduğu gerçeğinden yola çıkılırsa bu bütçenin 12’ye bölünmesi ile Cumhurbaşkanı maaşı öğreniliyor. Cumhurbaşkanı maaşının %40’ı alınarak cumhurbaşkanı emekli aylığı 29.800 TL olarak bulunuyor.

TBMM başkanlarının ve eski başbakanların emekli aylığı için ise Cumhurbaşkanı emekli aylığının %75’inin hesaplanması gerekiyor. Emekli milletvekili maaşı hesaplama için ise Cumhurbaşkanı emekli maaşının %45’i alınıyor. İşte bu rakam da az önce belirttiğimiz 13 bin 410 TL’ye tekabül ediyor.

Milletvekili Emeklilik Şartları Nelerdir?

Milletvekili statüsünde emekli olabilmek için yalnızca 2 sene milletvekili olarak görev yapmak yetmiyor. Milletvekili emeklisi olabilmek için kişinin yaş ve prim ödeme şartlarını da karşılaması gerekiyor. Diğer bir deyişle milletvekili emeklilik sürecinde de diğer tüm çalışanların emekli olma şartları ile benzerlik taşıyor. Elbette bazı mesleklere özel tanınan yıpranma payı milletvekillerine de tanınıyor ve 25 yıllık aktif çalışma süreci 21 yıla düşürülüyor.

Milletvekili emekli maaşına hak kazanabilmek için ise öncelikle aktif çalışma sürecinin doldurulması ve en az iki sene TBMM üyesi olarak görev yapma şartı aranıyor. Toplumumuzda en çok tartışılan konular arasında yer aldığı için bu konuya özel olarak değinmek istedik. Genç yaşta milletvekili olan ve iki sene vekillik görevini tamamlayanların milletvekili olarak emekli olması ve milletvekili emekli maaşı almaya hak kazanması yasal olarak mümkün olmuyor.

Paylaş.

Yorum Yap