MHRS Randevu Alma İşlemi

Kısa adı MHRS olan Merkezi Hastane Randevu Sistemi, Sağlık Bakanlığı’nın daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetinin verilmesi için Sağlıkta Dönüşüm Projesini hayat geçirmiş ve bu proje kapsamında oluşturulmuştur. MHRS’nin amacı vatandaşlar istediği zaman, istediği hekimden ve hastaneden randevu alması için oluşturulmuş sistemdir. MHRS ile vatandaş hastaneye giderek randevu almasına gerek kalmadan online olarak kolaylıkla randevu alabilecektir.

MHRS Randevu Sistemi Girişi

MHRS ile randevu almak için E-devlet sistemine giriş yapılır. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Elektronik imza alarak sisteme giriş yapmak isteyen vatandaşlar özel sertifika sağlayıcılarına başvuru yaparak ücret karşılığında e-imza sahibi olabilirler. Mobil imza kullanmak isteyen vatandaşlar ise GSM operatörlerine başvuru yaparak m-imzalarını kullanabilirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan internet bankacılığı ise e-devlet sistemine giriş için de kullanılabilmektedir. Fakat kullanıcılar, bankalarının e-devlet sistemi ile uyumlu internet bankası olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yollarından en kolayı PTT’den iki 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz edilerek alınan e-devlet şifresidir.

MHRS Randevu Alma İşlemi E-Devlet

Edevlet Üzerinden MHRS Randevu Sistemi

Size En Yakın Ptt Şubesi Nerede Öğrenin

E-devlet şifresi, e-imza, m-imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak için turkiye.gov.tr adresine tıklanır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Yine bu pencereyi kullanarak e-imza, m-imza ve ya internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak isteyenler ilgili butonları tıklayıp adımları takip ettikten sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sağlık Bakanlığı başlığı altında bulunan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sekmesine tıklanır. Açılan sayfada uygulamaya git butonuna tıkladığımızda otomatik olarak MHRS’ye yönlendirilecektir.

Açılan sayfada bulunduğunuz yere göre ve ya herhangi bir adresteki hastaneden, istediğiniz hekimi, randevu saati, tarihi belirlenerek onay verildikten sonra randevu işlemi tamamlanır. Randevu alındıktan sonra aynı sayfayı kullanarak iptal işlemi de yapılabilir. MHRS’yi 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Aynı zamanda MHRS’nin mobil cihaz uygulaması vatandaşın hizmetine sunularak daha kolay erişim hedeflenmektedir. Sağlık Bakanlığı web üzerinde MHRS’yi kullanmak istemeyen vatandaşlar ALO 182’yi arayarak aynı hizmete kolaylıkla erişebilir.

Bir önceki makalemizde Sağlık Bakanlığı personlinin hizmet puanın nasıl öğreneceğinden bahsttik. Konuyu detaylı incelemek için tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap