Meclis’te Halk Günü

Meclis'te Halk Günü E-DevletTürkiye Büyük Millet Meclisi, yasama faaliyetinin vekiller tarafından yapıldığı yerdir. Belirlenen günler içerisinde milletin iradesinin temsil edildiği meclise vatandaşın ziyareti mümkün. Meclisi ziyaret etmek için randevu alınması gerekmektedir. Fakat yapılan son düzenlemeyle cumartesi günü 11 – 16 saatleri arasında randevuya gereksinim duymadan meclis ziyeret edilebilecek.

Vatandaşların, gezi gruplarının meclisi randevu almadan da gezebilmenin önü açıldı. Halk Günü adı verilen bu uygulamayla, ziyaretçiler cumartesi günü 11 – 16 saatleri arasında randevu almadan, meclisin Dikmen kapısından güvenlik kontorlünden geçtikten sonra rehberler eşliğinde meclisi gezebilecek. Güvenlik kontrolünden geçildikten sonra ziyaretçi kabul salonunda misafir edildikten sonra her saat başı rehberler ile meclis yerleşkesi gezilmektedir. Ziyaretçiler kimlik kartları ve ziyaretçi kartlarını almaları gerekmektedir. Rehberlerle birlikte ziyaretçiler, TBMM Genel Kurul Salonunda dinleyici locasında meclisin tarihçesi, bina ve yerleşke ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Gezi tamamlandıktan sonra günün hatırası için ziyaretçilere, meclis başkanı imzalı ziyaretçi belgesi verilmektedir.

Peki sadece cumartesi günü mü meclis gezilebilecek, ziyaret edilebilecek? Millet vekilleri ne zaman ziyaret edilebilir? Sorularınızın cevapları haberimizin devamında.

Meclis Ziyaret Başvurusu

Meclisi her kesimden, tüm vatandaşlarımızın ziyaret etme hakkı vardır. Meclisi grup olarak ve ya kişisel olarak da ziyaret edebilir. Meclisi ziyaret edecek grupların temsilcileri geziden en az iki gün önceden randevu almalıdır. Randevu talebinde, ziyaretçi sayısı, ziyaret günü, saati ve grup temsilcisinin irtibat telefonu bilgileri yer vermelidir.

Gezi talepleri meclisin çalışma günleri olan salı, çarşamba ve perşembe günlerinde kabul edilmez. Sadece pazartesi, cuma ve cumartesi günlerinde saat 10:00 – 16:00 saatleri arasında gezi izni verilmektedir.

Randevu Nasıl Alınır?

Meclis'te Halk Günü E-DevletMeclise cumartesi günü hariç diğer ziyaret günlerinde randevusuz ziyaretçi alınmayacak. Meclisi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar telefonla, dilekçeyle ve ya internet yolu ile randevu başvurusu yapabilir. Telefonla randevu almak isteyen vatandaşlar, Ziyaretçi Kabul Yönlendirme ve Rehberlik Bürosuna ait 0 312 420 68 87 numaralı telefonu arayabilirler. Dilekçe ile başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ise Ziyaretçi Kabul Yönlendirme ve Rehberlik Bürosuna ait rehberlik@tbmm.gov.tr e-posta adresine, 0312 420 69 25 numaralı faksa ya da Büro adresine posta yoluyla gönderebilirler.

İnternet yolu ile randevu almak isteyenler e-devlet sistemini kullanmaları gerekmektedir. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmak için PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra internet arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılır ve TBMM Başkanlığı başlığı altında bulunan TBMM İnternet Üzerinden Randevu sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Karşınıza çıkan pencerede ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra gerekli bilgiler verildikten sonra radevu talep edilir.

Paylaş.

Yorum Yap