MEB Sınav Sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim ve öğretim hizmeti vermekle yükümlüdür. Okul öncesi,ilkokul ve ortaokul eğitim kurumları açarak vatandaşın eğitim ve öğretim hizmetinden faydalanmasını sağlamaktadır. MEB, bununla birlikte verdiği eğitim ve öğretimin kontrolünü sağlamak ve bir eğitim sistemi oluşturmak amacıyla sınav da yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulundurduğu kurumların eğitim ve öğretimin gerçekleştirmesi ile birlikte sınavlarını da gerçekleştirmekle yükümlüdür. Milli Eğitim Bakanlığı kısa adı TEOG olan Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş sınavlarını, Parasız Yatılılık ve Bursluluk, Açık Öğretim Kurumları, Motorlu Taşıtlar sınavları ile bazı resmi kurum sınavlarını yapmaktadır.MEB Sınav Sonuçları E-Okul

TEOG Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG birinci dönem sınavı 23-24 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Mazeret sınavı ise 17-18 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. Birinci dönem sınav sonucu ise 3 Ocak 2017 tarihinde açıklandı. MEB, sınav sonuçlarını e-okul ve veli bilgilendirme sisteminden öğrenilebileceğini açıkladı. İkinci dönem sınavları ise 26-27 Nisan tarihlerinde iki oturumda gerçekleştirilecek. Mazeret sınavı ise 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2017 PYBS Başvuruları Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı PYBS başvuru kılavuzunu yayınladı. Buna göre veli, okul müdürlüklerine giderek Mart-Nisan 2017 tarihleri arasında Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınav başvurusunda bulunabilir. MEB, yayınladığı e-kılavuza göre 8’inci sınıf öğrencileri ortak sınavlardan aldığı puanlara göre değerlendirme yapılacağından tekrar PYBS’ye katılmalarına gerek kalmayacak. Sınava 5, 6, 7, 9 ,10 ve 11’inci sınıflar 10 HAZİRAN 2017’de girecek. Sınav sonuçları ise Temmuz’da açıklanacak.

 

Açık Öğretim Sınav Sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Ortaokul birinci dönem sınavlarını 8 Ocak 2017’de gerçekleştirdi, sonuçlarını ise 30 Ocak’ta açıklayacak. İkinci dönem sınavları ise 19 Mart’ta yapılacak, sonuçları 21 Nisan’da açıklanacak. Üçüncü dönem sınavları 2 Temmuz’da yapılıp, 31 Temmuz’da sonuçların yayınlanması planlanmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler Açık Öğretim Ortaokul Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? adlı makalemizi inceleyebilir.

Açık öğretim lise sınavları da ortaokul sınavları gibi üç dönem için yapılmaktadır. Birinci dönem sınavları 7-8 Ocak’da yapıldı. Sonuçları 30 Ocak’ta açıklanması beklenmekte. İkinci dönem sınavlar 18-19 Mart’ta gerçekleştirilip sonuçları 21 Nisan’da internette yayınlanacak. Üçüncü dönem sınavları ise 01-02 Temmuz’da yapılarak sonuçları 31 Temmuz’da yayınlanacak. Konunun ayrıntılarına ulaşmak için Açık Öğretim Lise Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonuçları

2016 yılının son ehliyet sınavı 17 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Sonuçları ise 30 Ocak’da açıklandı. 2017’nin il ehliyet sınavı ise 11 Şubat 2017 cumartesi günü gerçekleştirilecek.

 

Sınav Sonuçlarımı Nasıl Öğrenirim?

Milli Eğitim bakanlığının yapmış olduğu tüm sınavlarının sonuçlarını e-devlet sistemi ile görüntüleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken e-devlet şifresi temin etmektir. E-devlet şifresi olmayanlar ve ya unutanlar PTT’ye başvurarak şifrelerini temin edebilir ve sınav sonuçlarını görüntüleyebilir. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine girilir. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Bu işlemi yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan MEB Sınav Sonuç Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede sınav tarihi seçilerek sınav sonucu görüntülenir.

MEB Sınav Yeri Sorgulama

MEB Sınav Sonuçları E-OkulYukarıda sınav sonuçlarımızı nasıl görüntüleyeceğimizi anlattık. Şimdi de sınav yerini nasıl sorgulama yapacağımızdan bahsedelim. Sınav yerlerini de e-devlet aracılığı ile kolaylıkla öğrenebiliriz. turkiye.gov.tr adresine girilerek sayfanın sağ üst köşesindeki sisteme giriş butonuna tıklanarak e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan MEB Sınav Yeri Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencereye TC kimlik numarası yazılarak sınav başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenerek sınav yeri görüntülenir.

Paylaş.

Yorum Yap