Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama

E-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama sekmesine tıklanır.  Yapılan incelemede şuana kadar 97 sahte diplomalı öğretmen tespit eden MEB, yapılan düzenlemelerle sahte diplomayla görev yapan öğretmenler aldıkları maaşları devlete faizi ile geri verecek. Bu olayların etkisi ile MEB, işi sıkı tutarak tüm diplomaları inceleme kararı aldı. Sahte diplomaların önüne geçebilmek amacıyla diploma kontrol sistemini hayata geçirdi. Sistem ile kurumlar, şirketler ve vatandaşlar mevcut diplomalarını sorgulayabilecekler.
Ülkemizde resmi belgede sahtecilik suçu ceza kanunumuzun 204. maddesine tanımlanmıştır. Buna göre resmî belgeyi sahte olarak düzenleyen, başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Eğer bu belgeyi gayriresmi olarak düzenleyen ve ya kullanan kamu görevlisi ise üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, MEB ve YÖK imzalanan ortak protokolle Mezun Sorgulama ve Doğrulama sistemi ile YÖK, MEB ‘in merkez ve taşra teşkilatında görevli yaklaşık bir milyon otuz bin personelin diploma, lisans, yüksek lisans ve doktora bilgilerini mercek altına aldı.
Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama E-OkulYaşanan bu olaylara ek olarak MEB, sahte lise diplomalarının peşine düştü. Milli Eğitim Bakanlığı bu sebeple lise diplomalarının e-devlet sistemine yüklenebilmesi için Turksat’a başvuru yaptı. Bununla birlikte 81 ildeki okullara talimat göndererek kendi öğrencilerinin diplomalarını bakanlığa gönderilmesini istedi. Bakanlık lise diplomalarını e-devlet sistemine kaydederek inceleme altına alacak. Bununla birlikte özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları personellerinin diplomalarını e-devlet sistemi ile sorgulatılabilecek. Sistem üzerinde 2008 yılı sonrası mezun olmuş kişilerin belgeleri oluşturulabilecek. Sistem, e-okul veri tabanını kullanarak geniş bir ağa sahip oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bu çalışmasını genişleterek çalışma bittiğinde okullardaki kütük defterleri e-okul sistemine entegre edilecek ve daha eski tarihli diplomalar da sorgulanabilecek.

 

E-Devlet İle Lise Diploması Sorgulama

E-devlet sistemi ile tüm kurum ve kuruluşların ortak bulunduğu bir sistem oluşturularak tüm vatandaşlarımıza etkin, hızlı ve güvenilir bir hizmet vermektedir. E-devlet sistemi ile yapılan sorgulamalarla sahteciliğin önüne rahatlıkla geçilebilmektedir. Lise diplomasının sorgulamasını yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresinin varlığı kontrol edilmelidir. E-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT ‘ye başvurarak şifrelerini temin edebilir ve sisteme rahatlıkla giriş yapabilir. E-devlet kapısından giriş yapabilme için turkiye.gov.tr adresine girilir. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarız. E-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan penceredeki işlemleri takip ederek lise diplomasını sorgulamasını gerçekleştiririz. Aynı zamanda barkodlu belge oluşturarak çıktı alabiliriz.

 

Lise Diploması Doğrulama

E-devlet sisteminde oluşturduğumuz belgenin doğrulmasını siteme kimlik doğrulamasını gerçekleştirmeden yapabiliriz. turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede TC kimlik numarası ve belge barkod numarasını yazarak doğrulama işlemini yapabiliriz.

Paylaş.

Yorum Yap