eDevlet Üzerinden KYK Öğrenci İşlemleri

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde kalan öğrencilerin akademik takvim neticesinde eğitime verilen aralar, resmi tatiller, hafta sonu günleri ve özel durumlar dışında yıl içerisinde toplamda 75 güne kadar izin alma hakları vardır. eDevlet sistemi üzerinden KYK izin alabilmek için öğrencilerin KYK izin talebi iletmesi gerekir.

Öğrenciler izinlerini; kurslar, nöbetler ya da uygulamaları eğitimler vb. nedenlerle istiyorlarsa izin sebeplerine meşruluk katacak olan belgeleri yurt yetkililerine sunmalıdır. Öğrencilerin derse devam zorunluluğu bulunmadığı hallerde öğrenciler bu durumu belgelediklerinde izin sürelerinin limiti azalmayacaktır.

KYK izin alma süreçleri belli şekil şartlarına bağlanmıştır. Öğrenciler yurt içerisinde bulunmaları gereken saat dilimlerinde kurumda bulunmazlarsa KYK izin süreçlerine uymadıkları takdirde uyarı alırlar. Öğrencilerin sorumlulukları KYK yetkililerindedir ve istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında kurum sorumluluğunun ortadan kalkması için “KYK izin al” seçeneklerinin büyük bir rolü bulunur.

Bu yazımızda “KYK izin nasıl alınır?” ve “KYK izin nasıl iptal edilir?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

KYK Nasıl İzin Alınır?

KYK izin almak isteyen öğrencilerin önlerinde iki ayrı seçenek bulunur. Bu seçeneklerden ilki geleneksel yöntemdir ve öğrencilerin dilekçe hazırlayıp yurt görevlilerine sunmasını gerektirir. Günümüzde dilekçe hazırlanması ve resmi kurumlarla ilişkilerin bizzat yürütülmesi zaman kaybı anlamına geldiği için KYK online izin alma yöntemi daha fazla tercih edilir.

KYK izin e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla alınabilir. E-Devlet KYK izin adım adım şu şekilde alınır:

  1. KYK Genciz Biz sayfasına gidilir.
  2. Açılan sayfadan E-Devlet sistemine giriş yapılır ve kimlik doğrulanır.
  3. İzinler linkine erişilir.
  4. Bu sayfada yer alan “Yeni İzin Talebi” butonu tıklanır.
  5. İzin başlangıcı ve izin bitiş tarihleri seçilir.
  6. İzin sırasında kalınacak adres bilgileri seçilir.
  7. İletişim numarası yazılır.
  8. Son olarak “İzin Talebimi Gönder” linki tıklanır.

KYK Kaç Gün İzin Kullandım?

Aynı platform üzerinden yurtta kalan öğrenciler KYK kaç gün izin kullandıklarını da öğrenebilirler. Özel durumlar ve resmi tatiller haricinde toplamda 75 gün KYK izni alma hakkı vardır. Bu nedenle öğrencilerin izin talep ederken kuralları bilmeleri ve kalan KYK izin hakları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Genciz Biz platformu öğrencilerin farkındalıklarını arttıran ve aynı zamanda durumlarını kontrol edebilecekleri bir altyapı sunduğundan dönemsel olarak kullanılmasında fayda vardır.

KYK Genciz Biz Uygulaması Hakkında Genel Bilgi

Genciz Biz uygulaması sunduğu  kolaylık ile yurtta kalan öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Bilgi sorgu ekranlarının bulunduğu, öğrencilere eğitim, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerden anında haberdar olma imkanının sunulduğu ve her yerden erişilebilen Genciz Biz platformunun kullanımı oldukça kolaydır. Öğrenciler bu modül üzerinden yurtta kalamayacakları durumlarda izin alabilirler, KYK izin talebi sonuçlarını görüntüleyebilirler, düzenlenen etkinliklerden anında haberdar olabilirler, burs ve kredi bilgilerine erişip yurt ücretlerini takip edebilirler.

E-Devlet KYK İşlemleri

KYK işlemlerini online olarak yapma imkanı sunan e-devlet üzerinden KYK burs/öğrenim kredisi başvurusu, kredi/burs nakil başvurusu, öğrenim – katkı kredisi ve burs sorgulama, yurt başvurusu, yurt kayıt işlemleri, GSB uygulamaları, öğrenim – katkı kredisi geri ödeme sorgulama gibi farklı işlemler de yapılabilmektedir.

Paylaş.

Yorum Yap