Konya Büyükşehir Belediyesi KONYA

Konya Büyükşehir Belediyesi

Konya Büyükşehir Belediyesi Konusu Hakkında: Türkiye’nin önemli büyükşehirleri arasında yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya ile ilgili resmi hizmetlerin pek çoğunu web üzerinden gerçekleştirmektedir. Ülkemizde bulunan yerel yönetim birimlerinin tamamının sayfasına ulaşmak için “turkiye.gov.tr” adresinin ziyaret edilmesi ve ana sayfanın sol kısmında yer alan belediyeler linkine giriş yapılması gerekmektedir. Akabinde açılacak sayfadan dilenen şehir tıklanarak hizmetlere ulaşılabilir. Konya da bu listede yer alan şehirlerimiz arasındadır.

 

e- Belediye Hizmetleri

Diğer tüm şehirlerimizde olduğu gibi Konya Büyükşehir Belediyesi Konya sayfasında da hizmetlerin bir kısmı e- belediye hizmetleri başlığı altında sizlere sunulmaktadır. e- belediye hizmetleri Konya sayfasında hizmetler, borç bilgileri sorgulama ve nöbetçi eczane sorgulama adı altında iki linkle hizmet vermektedir.

Borç Bilgileri Sorgulama

Belediyelerin vatandaşlardan aldıkları çeşitli vergiler ve hizmet karşılığı ücretler vardır. Dolayısıyla vatandaşların belediyelere zaman zaman ödeme yapmaları gerekmektedir. Ancak bu ödemeler, faturalar ile vatandaşlara bildirilmemektedir. Vatandaşlar da borçlar kendilerine bildirilmediği için durumdan haberdar olmayabilmektedir. Eski yıllarda konuyu ciddiye alan vatandaşlar, her yıl vergi ayı olarak tabir edilen Mart ayında belediye binasına gitmekte ve borcu olup olmadığını sorgulatarak varsa ödemekteydi. Oysa günümüzde bunu sorgulamak için belediye binasına kadar gitmek gerekmemektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “turkiye.gov.tr” sitesinde yer alan sayfasında bulunan borç bilgileri sorgulama sayfasını kullanarak borçlarınızı öğrenmeniz mümkündür. Böylece borçlarınızı geciktirmez ve boşu boşuna faiz ödemek zorunda kalmazsınız.

Nöbetçi Eczane Sorgulama

 Geçmişte nöbetçi eczane bulabilmek için birçok zorlu yol denenmekteydi. Oysa günümüzde belediyelerin sayfalarında nöbetçi eczane sorgulayabilmeniz mümkündür. “turkiye.gov.tr” adresinde yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya sayfasına girdiğinizde nöbetçi eczanelerin listesi önünüze gelecektir. Üstelik işlem için e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız da gerekmemektedir.

Açık Kapı Hizmeti

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kendine has bir uygulaması olan açık kapı hizmeti uygulaması, vatandaşların belediye ile ilgili her türlü görüş ve düşüncesini paylaşabildiği bir platform olarak kullanılmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin halkla bütünleşmek ve halkı yönetime katmak amacıyla başlattığı sistem sayesinde vatandaşlar olumlu veya olumsuz tüm düşüncelerini belediye yetkililerine iletebilmektedir. Böylece resmi dairelerde görevini yapmayan personellerden işlemeyen kurumlara kadar her türlü ayrıntı, belediye yetkilileriyle paylaşılabilmektedir.

Açık Kapı Başvuru

Bahsettiğimiz açık kapı hizmetinden yararlanabilmenin iki ayrı yolu vardır. Bunlardan birincisi, 153 numaralı çağrı merkezini arayarak istek, şikâyet ve bilgilendirmenizi belirtmenizdir. İkincisi ise “turkiye.gov.tr” adresinde yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sayfasını ziyaret ederek açık kapı hizmeti sayfasına giriş yapmaktır. Sayfaya giriş yaptığınızda e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde açık kapı hizmetini dilediğiniz konuyla ilgili olarak kullanabilirsiniz.

Açık Kapı Başvuru Sorgulama

Açık kapı ile ilgili yaptığınız başvuruları açık kapı başvuru sorgulama ekranından sorgulayabilir, başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Bilgi Edinme Hakkı Hizmeti

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet sırrı olmayan resmi konularda bilgi edinme hakkı bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak ise “turkiye.gov.tr” adresinin belediyeler listesine giriş yapılarak mümkün olmaktadır. İstenilen belediyenin sayfasına girilerek istenilen konuda bilgi edinilebilir.

Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama

Bilgi edinmek üzere yapılan başvuruların durumu bu sayfa aracılığıyla sorgulanabilmekte ve başvuru hakkında bilgi alınabilmektedir.

Bilgi Edinme Hizmeti

 Bilgi edinme hizmeti ise bilgi edinme başlığı altında yer alan link aracılığıyla alınan bir hizmettir. Linke tıklandıktan sonra e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi İçin Tıklayınız….

Paylaş.

Yorum Yap