Kıyı Emniyeti INMARSAT Abonelik İşlemleri

Kısa adı INMARSAT olan Uluslararası Denizcilik Uydu Organizasyonu uydu aracılığı ile haberleşmeyi sağlayarak denizde gemilerin emniyetli bir şekilde ilerleyişine yardımcı olmaktadır. 1979’da kurulan INMARSAT’ın merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. INMARSAT sistemi dünyanın % 98’ini kapsamaktadır. Türkiye dâhil 85 üye ülkesi bulunmaktadır. Sistem kullanıcılarına kaliteli bir teleks, veri aktarımı, telefon ve faks haberleşme hizmetinin yanında, tehlike ve emniyet ile ilgili haberleri de iletmektedir.

Gemi sahibi olanlar INMARSAT cihazı satan firmalardan cihazlarını temin edebilirler. Bu cihazla birlikte firmalar, cihaza ait sicil numarası, özellikleri gibi bilgilerin olduğu form ve belgelerle Türk Telekom Uydu Haberleşme Dairesi Başkanlığı’na göndererek cihazın kullanıma açılması için müracaatta bulunurlar. INMARSAT-A ve INMARSAT MİNİ-M için alınacak numaraları yalnız İngiltere INMARSAT merkezi tarafından verilir. Diğer numaralar ise Uydu Haberleşme Dairesi Başkanlığı tarafından verilir.

INMARSAT Numarası Nasıl Alınır?

Yukarıda INMARSAT cihazına numara tahsis edilmesi için Türk Telekom Uydu ve Haberleşme Dairesi Başkanlığına başvuru yapılması gerektiğini belirtmiştik. Bunun en kolay yollarından biri de e-devlet sistemin kullanarak numara tahsis başvuru yoludur. Numara tahsis başvurusu e-devlet sistemi ile yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT’den 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilebilir. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girilerek e-hizmet bölümünde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Numara Tahsis Başvuru sekmesine tıklanır. Açılan pencerede e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz. Giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada INMARSAT numara tahsis başvurusu yapılabilir.

INMARSAT Başvurusu Nasıl Yapılır?Kıyı Emniyeti INMARSAT Abonelik İşlemleri E-Devlet

INMARSAT cihazlarının kullanımı açıldıktan sonra Kıyı Emniyeti Müdürlüğü’ne INMARSAT abonelik başvurusu yapılır. Başvuruda istenenler:

  1. Abonelik kayıt formu
  2. Başvuru dilekçesi
  3. T.Vakıflarbankası Sefaköy Şubesi 00158007294719586 nolu KEGM Kurumsal hesaba 150 TL yatırılarak banka dekontu alınır.

Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

INMARSAT abonelik başvurusu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne yapıldıktan sonra başvurumuzun durumunu ve ayrıntılı bilgileri öğrenebilmek e-devlet sistemi ile kolay hale gelmiştir. Başvuruların listelendiği e-devlet sisteminde görüntüleyebilmemiz için e-devlet şifresi ile bu uygulamaya giriş yapmamız gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan ve ya unutanların PTT,2den alacağını ve turkiye.gov.tr adresine girilerek e-hizmetler bölümünü açabileceğimizi yukarıda belirtmiştik. Aynı şekilde e-devlet sayfası açılır. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Başvuruları Listele sekmesine tıklanır.

Açılan pencereye e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi yaparak başvurumuzu görüntüleyebiliriz.

Başvuru Nasıl İptal Edilir?

E-devlet sistemi ile birçok işlemlerimizi rahatlıkla yapabilmekteyiz. Borç sorgulama, ilan takip etme, sorgulama ve başvuru yapmak e-devlet sistemi ile çok kolaydır. INMARSAT başvurusu da e-devlet ile iptal edilebilir. İptal etmek için de e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-hizmetler bölümünde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Başvuru İptal sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz. Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan sayfada başvuru iptali gerçekleştirilebilir. INMARSAT başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap