Kıyı Emniyeti Hava Ruhsatı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü gemilerin seyrüsefer esnasında haberleşmeyi sağlayabilmesi için kullanılacak cihazların ruhsatını vermekle yükümlü kurumdur. Gemilerin denizde haberleşme için deniz ve hava ruhsatına sahip cihazlarla güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Hava Bandı Telsiz ve Sistemleri Nasıl Kurulur?

-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen hava aracı tescil sertifikası ve havacılık işletme ruhsatnamesinin onaylı nüshası

-Hava araçlarındaki telsiz haberleşme sistem veya cihazları ile seyrüsefer cihazlarının ICAO’ya uygun üretildiğini gösterir sertifika, belge, fatura ile birlikte TİM-01 formu doldurularak Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne başvurulur. Müracaat şahsen ve ya posta yolu ile yapılabilir. Başvuru belgeleri TİM’e ulaştığı günden itibaren en fazla on beş gün içinde karar verilir. Başvuru onaylanırsa haberleşme cihazları kurma izni verilir. İzin tarihinden itibaren altı ay içerisinde telsiz haberleşme sistemi kurularak ruhsatname ve kullanım izni almak için tekrar başvuru yapılır. Telsiz haberleşme sistem ve ya cihazları için Ekonomi Bakanlığından alınan uygunluk yazısı, fatura ve gümrük beyannamesi gerekmektedir.

Ruhsatname ve Kullanım İzni Nasıl Alınır?Kıyı Emniyeti Hava Ruhsatı E-Devlet

1) Cihaz faturası, yurtdışından alınmış ise gümrük giriş beyannamesi,

2) Ruhsatname ve yıllık kullanım ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,

3) Telsiz haberleşme sistemi veya cihaz için TİM–03 formu,

4) Gerçek kişiler için T.C. kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi,

5) Tüzel kişiler için imza sirküleri, Ticaret odası kayıt yaptırdığına dair belge ve Ticaret Sicil Gazetesi, dernekler için, Dernek Tüzüğü ve imza sirküleri,

6) Vekil tarafından yürütülecek işlemlerde vekâletname belgeleri ile Telsiz İletişim Merkezi2ne başvurulur. Belgeler TİM’e ulaştığı tarihten itibaren en fazla on beş gün içinde uygun görülmesiyle ruhsatname ve kullanım izni verilir.

Kıyı Emniyeti Hava Ruhsatı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü e-devlet sisteminde hizmet vermektedir. Birkaç adımda yapacağımız işlemlerle sorgulama, iptal, başvuru, onay gibi resmi işlemlerimizi rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne giderek yaptığımız başvurular sonucunda aldığımız hava ruhsatına ait borç bilgilerini e-devlette görüntüleyebiliriz. Bunun için öncelikle e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan ve ya daha önce işlem yapmasına rağmen şifresini unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında şifre temin edilir. Şifremizi aldıktan sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır ve e-hizmetler bölümünde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Kıyı Emniyeti Hava Ruhsatı Borç Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme giriş yapılır. Karşımıza çıkan pencerede TİM’den alınan ruhsat numarası ilgili boşluğa yazılarak sorgula butonuna tıklanarak borç sorgulama işlemi yapılır. Deniz haberleşmeleri hakkında detaylı bilgi almak için Kıyı Emniyeti Deniz Haberleşme Faturası makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap