İki Adımda Sağlık Sigortası Genel Poliçe Sorgulama

İki Adımda Sağlık Sigortası Genel Poliçe Sorgulama E-Devletİki Adımda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, 2003 yılında kurulduğunda ismi Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak adlandırılıyordu. Kurum Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olarak görev yapmaktaydı ve genel olarak bütün sigorta bilgilerinin ve sigortalı araç bilgilerinin toplandığı ortak bir veri merkeziydi. 2008 yılı Ağustos ayında yapılan bir düzenleme ile bu bilgi merkezinin ismi Sigorta Bilgi Merkezi olarak değiştirilmiş, ardından 2011 yılı Kasım ayında yayınlanan yönetmelik değişikliği ile merkezin adı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olarak adlandırılmıştır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’ne bağlı ve tüzel kişiliği sahip bir kurumdur. Hazine Müsteşarlığı tarafından faaliyetleri kontrol edilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi; Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER), Hayat Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (HAYMER), Sigorta Hasar Takip ve Gözetim Sistemi (HATMER), Sağlık Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (SAGMER) olarak altı merkezden oluşmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kurulması ile yukarıda belirttiğimiz sigorta faaliyetlerinin bir merkezde toplanmış böylelikle sigortacılık faaliyetleri daha kapsamlı ve etkili bir şekilde yürütülmesine imkân sağlanmıştır. Merkezin amacı, kötü niyetli hareketlerin önüne geçerek güvenilir istatistiklerin oluşturulması ve sigorta aktüerya ünitelerinin çalışmalarına kolaylık sağlamaktır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yaptığı faaliyetlerden biri de Sağlık sigortası genel poliçe sorgulamadır. SAGMER, her türlü sağlık sigortası faaliyetlerinin izlendiği merkezdir. Ne kadar sağlık sigortası poliçesi satıldı, üretilen prim miktarı ve bunun karşılığında yapılan ödemelerin tutarı gibi istatistikleri tutar.

1.ADIM

Sağlık sigortası genel poliçe sorgulaması e-devlet sistemi ile kolaylıkla yapılabilir. E-devlet sistemine, elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Elektronik imza, özel e-imza sağlayıcılardan ücret karşılığında alınabilir. Mobil imza kullanmak isteyenler GSM operatörlerine başvuru yaparak m-imzalarını alabilirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan internet bankacılığı, birçok elektronik sistemle uyumlu hale getirilerek güvenli bir giriş yolu olarak da bu sistemlere giriş için tercih edilmektedir. E-devlet sistemi ile uyumlu bankaların internet şubelerini kullanan vatandaşlar bu yolla da e-devlet sistemine giriş yapabilir. Bir diğer yol olan e-devlet şifresi PTT’den 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek alınır. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

İki Adımda Sağlık Sigortası Genel Poliçe Sorgulama E-Devlet

2.ADIM

Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır ve sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi başlığı altında bulunan Sağlık Sigortası Genel Poliçe Sorgulama sekmesine tıklanır.

 

Paylaş.

Yorum Yap