Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yerel ve Özel Eğitim Merkezleri

Hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan ya da emekliliğe hak kazanan personeller için Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yerel ve Özel Eğitim Merkezleri aracılığı ile yaz ve kış aylarında tatil yapma imkanı sunmaktadır. Her personelin belirli bir katılım hakkı bulunur ve bu haktan istifade etmek isteyenler yılın belli dönemlerinde açılan başvuru süreçlerini yakından takip etmelidir. Askeri kamp dönemleri 2018 yılı için ne zaman başvuru yapılması gerektiği ve başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bildiriler öncesinden yapılır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açılıp işletilen özel ve yerel eğitim merkezlerine gitmeye hak kazanan kişiler başvuru sonuçlarını E-Devlet üzerinden sorgulayabilirler.

Askeri kamp dönemleri 2018 yılı için başvuru yapabilecek subaylar, istisnai memurlar, atanan ya da sözleşmeli olarak çalışan sivil öğretim elemanları, astsubaylar, emekliler ya da kişinin vefat etmesi halinde dul kalan eşler; şehit subay ve astsubayların eşleri, ebeveynleri tesislerde konaklama yapabilirler. Askeri kamp dönemleri 2018 döneminde sadece konaklama yapılmayabilir, ilgili kişiler günübirlik olarak da hizmetlerden yararlanabilir.

Askeri kamp dönemleri 2018 yılında da askeri personeller ve yakınları için büyük bir motivasyon sunmaya devam etmektedir. Yıl boyu çalışan ve vatan için emek veren bu kişiler ordunun sunduğu imkanlardan yararlanarak moral depolamaktadır. Özellikle orduda görev yapan ya da şehit olanların yakınları için “yalnız değilsiniz” mesajını vermesi ile de Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yerel ve Özel Eğitim Merkezleri uygulaması büyük bir önem taşımaktadır.

Askeri Kamp Dönemleri Nerede Yapılıyor?

Askeri kamp dönemleri 2018 yılında hangi lokasyonlarda yapılacağı başvuru tarihleri ile birlikte açıklanıyor. 22 Nisan 2018 ve 9 Kasım 2018 tarihleri arasında devam edecek olan askeri kamp dönemleri 2018 yılında da verimli hizmetlerin devam etmesini sağlayacak. Emekliler ve mevcut çalışanlar için kontenjan sınırlarının belirlendiği askeri kamp dönemleri 2018 yılında Özdere, Erdek, Cevizli, Anamur, Bodrum, Aksaz ve Foça gibi deniz kıyısındaki lokasyonlarda gerçekleştirilecek.

Askeri Kamp dönemleri 2018 kapsamında hizmetlerden yararlanmak isteyen ilgili kişilerin başvuruları E-Devlet Kapısı üzerinden alındı. Kimlik bilgilerinin doğrulanması ve “Kara Kuvvetleri Komutanlığı” kurumunun seçilmesiyle görüntülenen K.K. Yerel ve Özel Eğitim Merkezi Başvuru ve Sonuçları linki Personel Yönetim Bilgi Sistemi (PYBS) ile entegre olarak çalışıyor. Kişiler E-Devlet üzerinden PBYS sistemine giriş yaparak hem başvuru sürecini tamamlayabiliyor hem de başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyor.

Askeri Kamp Dönemleri Ne Zaman Açılıyor

Askeri kamp dönemleri 2018 yılı için 22 Nisan tarihinde açıldı. Başvuruların tamamlanmasının ve başvuruların değerlendirilmesinin akabinde süreçlere start verildi. 22 Nisan – 1 Mayıs; 4 Mayıs – 13 Mayıs, 16 Mayıs – 25 mayıs tarihleri arası  Toplu Tahsis özelinde ayrıldı. Sonraki dönemde yani 28 Mayıs tarihi itibariyle hem görev yapan personeller hem de emekliler için belirlenen lokasyonlarda hizmet sağlanacak.

Askeri kamp dönemleri 2018 yılında da Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan veya çalışmış olan kişiler için birçok fırsat sunuyor. İndirimli ve çoklu imkanlarla donatılmış bu merkezlerde yorgunluk atılabiliyor. Bir sonraki dönem için başvuru tarihleri yakından takip edilirse ve sistemde uygulanan puanlama kriterlerine dikkat edilirse ilgili kişiler bu haklarından yararlanmaya devam edebiliyor. Bu noktada başvuru tarihlerinin kaçırılmaması gerektiği kurum tarafından önemle belirtiliyor.

Eğitim Merkezlerinden Kimler Yararlanabilir?

  1. Subay, istisnai memur, kadrolu ve ya sözleşmeli olarak atanan sivil öğretim elemanı, astsubaylar ve bunların emeklileri ile vefat etmesi nedeniyle evlenmemiş dul eşler,
  2. Askeri kimlik kartı ve ya orduevi günübirlik giriş kartı olan aile fertleri ile bakmakla yükümlü oldukları diğer fertler ve 25 yaşından küçük torunlar,
  3. Anne-baba ve ya çocuğu beraberinde olma ve ya emekli olma şartı ile bekâr subay, istisnai memur, sivil öğretim elemanı ve astsubaylar,
  4. Görev esnasında şehit olan subay ve astsubay eş ve ebeveynlerinin birlikte olmak şartı ile ebeveynlerin birinci derece, eşlerin birinci ve ikinci derece yakınları,
  5. Asıl hak sahibi ve ya eşinin bakıcıları

Yukarıda maddelerde belirttiğimiz eğitim merkezlerindeki motelleri kullanabilecek kişilerdir. Birde bu merkezleri sadece günübirlik olarak kullanabilecek personel vardır. Bunlar;Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yerel ve Özel Eğitim Merkezleri E-Devlet

  1. Yukarıda belirttiğimiz herkes,
  2. Asıl hak sahibi ve ya eşinin refakatinde olmak kaydı ile asıl hak sahibinin eşinin anne ve babası
  3. Emekli olmadan kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan subay/astsubay ve eşleri ile 19 yaşına kadar olan çocuklarıdır.

Motel kullanımı tahsis edilen personel, bu kullanım hakkını devredemez. Başkası ile kamp değişikliği yapamaz. 19 yaşından gün almamış küçükler güvenlik gerekçesi ile refakatçisi olmadan tesise giremez.

Nasıl Başvurulur?

Her komutanlığın kendi özel eğitim merkezleri mevcuttur. Orgeneral ve Korgeneral bağlı oldukları kuvvet komutanlıklarına başvurmaları gerekmektedir. Emekli subay, astsubay ve istisnai memur Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Yönetimi Bilgi Sistemi’nde ilan edilen duyuruyu takip ederek başvuru yapabilir. Bu duyuru müracaat edecekleri e-devlet sistemine yönlendirmektedir. Yani başvurular direkt e-devlet sistemine girilerek de yapılabilir. E-devlet sistemine giriş yapmadan önce e-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında şifre temin edebilir.

Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girilir. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve tc kimlik numarası yazılır. Böylece sisteme giriş gerçekleştirilmiş olunur. Daha sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı başlığı altında bulunan K.K. Yerel ve Özel Eğitim Merkezi Başvuru ve Sonuçları (Emekliler için) sekmesine tıklanır. Açılan sayfadan başvuru işlemi yapılır. Başvuru yapan emekliler ise yine aynı sayfadan başvuru sonuçlarını görüntüleyebilir.

Paylaş.

Yorum Yap