İşyeri Tescil İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İşveren, sigortalı çalışan görevlendirdiği her işyeri için Sosyal Güvenlik Kurumuna işyeri açılışı yaptırmalıdır. Her işyeri tescil için e-bildirge kullanıcı şifresi alınmalı ve SGK bildirimleri tamamlanmalıdır. Sigortalı bir çalışanı bünyesinde göstermek için işverenler, en geç sigortalı çalıştırılmaya başladıkları tarihte Sosyal Güvenlik Kurumuna sgk işyeri bildirgesi vermelidir. Sigortalının işe başladığı tarihten sonra sgk bildirge verilmesi cezai yaptırımların devreye sokulmasına neden olacaktır.

Sigortalı çalıştırmaya başlayacak olan işverenlerin işyeri bildirgesi için yalnızca online platformları kullanmaları gerektiği hakkında yasal düzenleme yapılmıştır. 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla işyeri bildirgesi SGK’ya elektronik ortamda; kurumca belirlenen şekil ve usulde gönderilmelidir.

Giriş İçin Tıklayın

Bu başvuru yapıldıktan sonra işverenler işyeri bildirgesi ekinde bulunması gereken evrakları düzenleyerek kuruma en geç 7 gün içerisinde teslim ederler.

Teslim edilen belgeler ve E bildirge onaylandığında işyeri tescili tamamlanmış olur. E-sgk üzerinden tescil edilen işyeri ile ilgili şifrelerin alınabilmesi için E-Devlet sistemine giriş yapılması ve işverenin bilgileri ile E-Devlet kimlik onaylaması adımlarının tamamlanması gerekir.

İşyeri Tescil Uygulaması

İşyeri Tescil İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler E-Devlet

İş yeri tescil için giriş ekranı

İşyeri tescil uygulaması; işverenlerin SGK ile ilişkin işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri adına başlatılan bir uygulamadır. İşyeri bildirgesinin e-sigorta kanalı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilgililerine gönderilmesi için bildirgeyi düzenleyecek kişinin TC kimlik numarasının, nüfusa kayıtlı olduğu ilin, nüfus cüzdanının cilt nosunun ve doğum tarihi bilgilerinin sisteme girilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler işyeri tescil uygulaması kullanılarak gönderilebilir. Sgk işyeri tescil uygulaması kanalıyla yapılan başvurular için de sgk işyeri açılışı sırasında gereken evraklar için de en geç 7 gün içerisinde ilgili SGK birimine başvuru yapılmalıdır.

İşyeri Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK tescil başvurusu ile ilgili genel bir bilgi karışıklığı vardır. Aslına bakılırsa işyeri tescili otomatik olarak gerçekleşir. Tamamlanması gereken ilk adım işyeri bildirgesinin verilmesidir. İşyeri bildirgesi online olarak doldurulup gerekli evraklar SGK birimlerine teslim edildikten sonra; evraklar SGK tarafından onaylanınca işyeri tescili de tamamlanmış olur. İşyeri tescili tamamlandıktan sonra yapılması gereken işe giriş bildirgesinin düzenlenmesi amacıyla işveren bilgileri ile E-Devlet girişi yapıp E-SGK şifresinin alınmasıdır. Bu nedenle işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ve işyeri bildirgesi nasıl verilir sorularının yanıtları aynıdır.

  1. İlk olarak İşyeri Tescil Başvurusu Uygulaması ziyaret edilir.
  2. Açılan ekrana işverenin TC kimlik nosu ya da vergi nosu, nüfusa kayıtlı olduğu il, doğum yılı ve cilt nosu girilir.
  3. Giriş yapıldıktan sonra “Gerçek kişi işyeri bildirgesi düzenle”, “Tüzel Kamu işyeri bildirgesi düzenle”, “Tüzel özel işyeri bildirgesi düzenle”, “Adi ortaklık/iş ortaklığı işyeri bildirgesi düzenle”, “Apartman/site yönetimi işyeri bildirgesi düzenle” seçenekleri gelir. İşveren durumuna uyan seçeneklerden birini seçerek sistemde ilerlemeye devam eder.
  4. Bu aşamada seçilen kategoriye göre doldurulması gereken kısımlar doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken husus sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarihin en geç sigortalının işe başladığı tarih olmasıdır.
  5. Sonrasında adres bilgileri, NACE kodu ve işveren bilgileri doldurulur.

Bu işlem tamamlandıktan sonra e-bildirge şifresi yetkiliye ulaşır ve sigortalı girişi yapmak için temel öneme sahip olan E-SGK şifresinin alınması gerekiyor.

SGK tarafından işyeri tescili onaylandıktan sonra işverene şifre yetkisi veriliyor ve bu şifre yalnızca işverenin E-Devlet şifresi ile görüntülenebiliyor. Çalışan kişinin işe giriş bildirgesi sürecinin tamamlanması için E-Devlet girişinin yapılması ve E-Devlet kimlik doğrulanması gerekiyor. Kimlik doğrulandıktan sonra SGK hizmet menüsünden E-SGK Şifre linkine tıklayan işverenler adlarına tescil edilmiş tüm işyerlerine ait e-bildirge şifrelerini görüntüleyebiliyor.

Paylaş.

Yorum Yap