İstediğiniz Bankadan Emeklilik Maaşınızı Alın

Konu Başlıklarına Göz Atın

İstediğiniz Bankadan Emeklilik Maaşınızı , istedikleri bankadan maaşlarını alabilirler. Aynı zamanda emekli maaşlarını aldıkları bankayı değiştirerek başka bir bankaya geçiş yapabilirler. Üstelik hiç emek ve zaman kaybetmeden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Tek yapılması gerek e-devlet sistemine giriş yapmak. Emekli olan vatandaşlarımız, maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabilecekler. Fakat bu banka değişikliğinin yapılabilmesi için maaş alınan bankada kredi borcu bulunmaması ve varsa hesaplar üzerinde blokenin kaldırılması gerekmektedir. İstediğiniz Bankadan Emeklilik Maaşınızı Alın Emeklilik

 

 

 

 

 

 

 

Adres ve banka değişikliği

yapmak isteyen emekliler, internetten e-devlet üzerinden SGKya başvuru yapabilirler.Aynı zamanda kuruma dilekçe ile de müracaat edilebilir. E-devlet sisteminde bankanızı değiştirebileceğiniz gibi adres bilginizi de değiştirebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle sisteme kimlik doğrulamasını gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için elektonik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi giriş yollarından birini tercih edebilirsiniz. Bu giriş yollarında en kolayı e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini kapalı zarf içerisinde alabilirler. Elektonik imza, özel sertifika sağlayıcılardan alınırken, mobil imza GSM operatörlerine müracaat edildikten sonra temin edilir. İnternet bankacılığını kullanarak e-devlet sisteminde işlem yapmak isteyenler ise kullandıkları bankaların e-devlet sistemi ile uyumlu olup olmadığı kontrol etmelidirler.

E-devlet şifresi

alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Daha sonra, ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Aynı pencereyi elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı yolları ile giriş yapmak isteyenler de kullanabilir. Ardından e-hizmetler bölümü açılır, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Banka ve Adres Değişikliği sekmesine tıklanır. Açılan sayfada gerekli bilgiler doldurulduktan sonra adres ve banka değişikliği sisteme kaydedilir. Bir sonraki ayın maaşı değiştirilen bankadan alınabilir.
İnternetten başvuru yapılabileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müracaat ederek banka ve adres değişikliği talebinde bulunabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alanlar PTT ve ya Ziraat Bankası şubelerinden çekebilmektedir. Fakat düzenlemelerle, anlaşılan bazı bankalara emekliler müracaat ederek gerekli koşulları taşıyorlarsa maaşını o bankalardan birinden çekebilir.

Paylaş.

Yorum Yap