İsimden Numara Bulma

İsimden numara bulma hizmeti ile ismi bilinen fakat numarası bilinmeyen vatandaşların numarası öğrenilebilir. Türk Telekom (Avea), Vodafone ve Turkcell gibi GSM operatörleri bu sorgulamalarla vatandaşa hizmet veriyor.  İsimden numara bulmak isteyenler kendilerini arayan fakat listesinde olmayan kişilerin isimlerini öğrenebilirler.

İsimden numara bulma oldukça merak edilen bir konu. Öncelikle burada dikkat edilmesi gereken husus arayan kişinin numarasının görünür olmasıdır. Yani arayan numara gizli numara olmamalıdır. Eğer arayan numara gizli numara ise isimden numara bulma işlemi gerçekleşmesi oldukça zordur.

Türk Telekom (Avea), Vodafone, Turkcell, PTTCell, Bimcell gibi GSM operatörleri ücretli olarak isimden numara bulma hizmetini veriyor. Hangi operatör kullanılıyorsa o operatöre müracaat ederek isimden numara bulma işlemi yapılabilmektedir.

İnternet ortamında isimden numara – numaradan isim bulma internet sitesi oldukça fazla. Araştırma yapılmadan numaralar ve ya isim-soyisim gibi bilgiler verilmektedir. Resmi olmayan bu internet siteleri bilgileri kaydederek usulsüz olarak yayınlama ve ya kaydetme işlemleri yapmaktadır. Son yayınlanan kanuna göre bu sitelerin derhal kapatılması kararlaştırılmıştır.

İsimden Numara Sorgulama Vodafone

Bir Vodafone abonesi isimden numara bulma işlemi için yapması gereken tek şey 7048’e kısa mesaj göndermek olacaktır. Vodafone isimden numara bulma işlemi için 1.25 TL ücretlendirme yapmıştır. Bununla birlikte 11842 isimden numara bulma servisi de aranabilir. Vodafone isimden numara bulma işlemi ile Vodafone aboneleri kendisini arayan, mesaj atan ve ya ulaşan numaraların kim olduğunu kolaylıkla öğrenebilir.

İsimden Numara Bulma E-Devlet

Türk Telekom İsimden Numara Sorgulama

Avea olarak bilinen GSM operatörünü Türk Telekom satın almıştır. Artık Avea olarak bilinen GSM operatörü Türk Telekom olarak hizmet vermektedir. Türk Telekom aboneleri kendilerini arayan, mesaj atan ve ya numarasını bildiği fakat ismini bilmediği numaraların sahiplerini öğrenebilirler.

İsimden numara bulma işlemi için öncelikle aranan numaranın Avea Rehber’de kaydedilmiş olması gerekmektedir. Bilgileri istenen kişi eğer bu rehberde kayıtlı ise operatörün bilinmeyen numaralar servisi üzerinden hizmet alabilir.

Avea yani Türk Telekom isimden numara bulma işlemi için sadece 11855 numaralı telefon aranması yeterli olacaktır. Bununla birlikte Avea’nın Türk Telekom’a devredilmesi sonrasında Türk Telekom’un 11811 numaralı telefon üzerinden de bilinmeyen numaranın aranması ile isimden numara bulma işlemi yapılabilir. Bu işlem için Türk Telekom sadece 1.25 TL ücret tahsil edilmektedir.

Turkcellden İsim Sorgulama Ücretsiz

Turkcell aboneleri için de isimden numara bulma işlemi yapılabilmektedir. Turkcell abonesi biri gsm numarası kime ait diye merak ediyorsa o numarayı başında sıfır olmadan yazarak 2222’e kısa mesaj göndermesi yeterli olacaktır. Bu işlemin ücreti de sadece 1.49 TL’dir. Bununla birlikte 11832’yi arayarak da isimden numara sorgulanma işlemi gerçekleştirilebilir.

25 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu Kararı’na göre kanuna aykırı faaliyet gösteren ve açık bir rıza olmaksızın isimden telefon ve ya telefon numarasından isim bulma siteleri ve uygulamalar kapatılıyor.

Çeşitli uygulamalar ve ya internet sitelerinde kişisel veriler toplanarak bu verilerin paylaşılmasından dolayı yoğun bir şekilde şikâyet durumu oluştu. Bu hizmetin verilebilmesi için kanuna uygun bir işletmenin ve hizmetin var olması gerekmektedir.

Diş teli ücretleri ne kadar, devlet karşılıyor mu? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını Diş Teli Devlet Karşılıyor Mu? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap