Hizmet Dökümü

Hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak prim ödeyen sigortalıların, sigorta ve prim bilgilerinin detaylı olarak oluşturulduğu belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nun birleştiği bir kurumdur. Bu sebeple, 4a, 4b ve 4c sigortalıları oluşturulmuştur. Her üç sigorta türü için hizmet dökümü oluşturulur.

Hizmet Dökümü E-Devlet

 

Hizmet dökümü belgesinde, temel sigorta bilgileri, ilk defa bir sigortalı işe giriş ve çıkış tarihi, sigortalı olarak kaç gün çalışıldığı, sigortalı olarak çalışılan dönemdeki yapılan hizmetler, hangi aylarda ne kadar prim ödendiğine dair bilgiler, hangi aylarda sigortanın ödenip ödenmediği gibi bilgiler vardır.
Hizmet dökümü belgeleri kıdem ve ikramiye hesaplamalarında, vize alma sürecinde, Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulamada, ne zaman emekli olacağını hesaplamada, emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşı hesaplama gibi uygulamalarda kullanılabileceği gibi diğer kurum ve kuruluşlar da hizmet dökümü belgesini talep etmektedir.

 

4A Hizmet Dökümü Belgesini Nasıl Alabilirim?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile artık bir çok işlemlerimizi elektronik ortamda gerçekleştirebiliyoruz. Artık resmi işlemlerimiz için de elektronik ortam vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu duruma karşı duyarsız kalmadı ve tüm vatandaşlarımız için e-devlet uygulamasını başlattı. E-devlet sisteminde birçok kamu kurum ve kuruluşu yanında, özel bazı firmalara ait işlemler yer almakta. Başvuru, sorgulama, iptal gibi işlemleri bizzat o kuruma dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyordu. Şuanda da dilekçe ile işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Fakat zaman kaybetmek istemeyen, emek harcamak istemenler tek bir tıkla devlet kapısındaki işlemlerini gerçekleştirebiliyor. 4A hizmet dökümünü öğrenmek isteyen sigortalılar da e-devlet sistemini kullanarak hizmet dökümü belgelerini sorgulayabilir, ayrıca barkodlu belge oluşturarak çıktı alabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapmaktır.

E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi kullanılarak kimlik doğrulaması yapılır. Elektronik imza, özel e-imza sağlayıcılardan, mobil imza ise GSM operatörlerine başvuru yaparak temin edebilirler. Günümüzde çok tercih edilen internet bankacılığı ile de e-devlet sistemine giriş yapılabilir. Fakat kullanılan bankanın internet şubesi e-devlet sistemi ile uyumlu olmalıdır. Bir diğer yol olan e-devlet şifresi ile PTT’den iki TL karşılığında temin edebilirler. E-devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve ana sayfada bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Ayrıca bu sayfada e-imza, m-imza ve internet bankacılığı için sekmeler vardır. Buralardan giriş yapmak isteyenler ilgili sekmeyi tıklayıp işlemleri yaptıktan sonra sisteme giriş yapabilirler.Hizmet Dökümü E-Devlet
Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Hizmet Dökümü sekmesine tıklanır. Açılan sayfada sigortamıza ait bilgiler ayrıntı olarak gözükecektir. Yazdır butonuna tıkladığımızda hizmet dökümü belgesini barkodlu belge olarak temin edebiliriz.

 

Hizmet Dökümü Doğrulama

Yukarıda hizmet dökümü belgesinin ne olduğunu, hangi amaç için kullanacağımızı belirttik. Ayrıca e-devlet sistemini kullanarak hizmet dökümünü barkodlu belge olarak nasıl çıktı alacağımızı da detaylı olarak anlattık. Şimdi de aldığımız bu barkodlu belgenin doğrulmasını nasıl yapacağımızdan bahsedelim.
Yukarıda anlattığımız şekilde e-devlet sisteminin sayfası açılır. Fakat belge doğrulaması için kimlik doğrulaması yapılmasına gerek yoktur. E-hizmet bölümü açılır, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfaya TC kimlik numarası ve belge barkod numarası yazılır ve sorgulama yapılır.

Emeklilik kaydının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap