GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borçları Nasıl Ödenir?

Genel Sağlık Sigortası; bilinen adıyla GSS 2012 yılından itibaren; aktif olarak sigorta primlerini yatırmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi adına başlatılan bir uygulamadır. Sistemle ilgili soru işaretlerinin devamlılığı ve vatandaşların GSS borç sorgulama işlemleri hakkında bilgi eksiklikleri nedeniyle bu yazımızda GSS borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı, GSS borç yapılandırma süreci ve GSS  borç ödeme hakkında en çok merak edilen konulara değineceğiz.

GSS Nedir? GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların gelir testi yaptırmaları, gelir testi sonuçları doğrultusunda prim ödeyip ödemeyecekleri ya da ne kadar prim ödeyecekleri belirlenir. Bu vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları adına GSS primlerini ödemeleri gerekir. GSS primlerinin ödemelerinin aksatılması ise vatandaşların zaman içerisinde geriye dönük olarak GSS borçları ile karşılaşmalarına neden olabilir. GSS borç sorgulama işlemleri online olarak iki ayrı platform üzerinden yapılır.

TC Kimlik Numarası ile GSS Borcu Sorgulama

GSS borç sorulama TC ile yapmak isteyen vatandaşların  ilgili sisteme giriş yapmaları gerekir. Bu link tıklandığında E-Devlet girişinin yapılması istenecektir. SGK online tahsilat uygulamasının E-Devlet ile entegre çalışması nedeniyle GSS borcu sorgulamak isteyen kişilerin ilk olarak E-Devlet kimlik doğrulama işlemlerini yapmaları gerekir.

İlgili Sayfa İçin Tıklayın

E-Devlet kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sistem vatandaşı otomatik olarak SGK Web Tahsilat sayfasına yönlendirecektir. Burada E-Devlet Kullanıcı, Sorgu Türü Sorgu Tipi ve Sicil No gibi alanların doldurulması gerekir. Bu alanlarda seçim yapıldıktan sonra borç sorgulama işlemi yapılabilir.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? GSS Borçları Nasıl Ödenir? SGK / SSK / Bağkur

Gss Borç Sorgulama Ekranı

Yukarıdaki forma E-Devlet kimlik doğrulama işlemi yapılında E-Devlet Kullanıcı bölümü dolu olarak gelecektir. Vatandaşların sorgu türü olarak “Diğer Tahsilatlar”; sorgu tipi olarak “GSS 6824 Prim Tahsilatı” seçimi yapmaları gerekir. E-Devlet entegrasyonu sicil no yerine TC kimlik numarasını sisteme aktararak sorgulama işlemlerinin yapılmasını mümkün hale getirecektir.

Bu işlem sonrası vatandaşlar GSS prim borçlarının olup olmadığını kesin bir şekilde öğrenebilirler. Böylece ileriki dönemde beklenmedik ödeme yükümlülükleri ile karşılaşmadan devlet borçları hakkında net bilgiye ulaşabilirler. GSS prim borçlarının öğrenilebileceği diğer bir yöntem ise doğrudan E-Devlet üzerinden işlem yapılmasıdır.

E-Devlet GSS Borcu Sorgulama

E-Devlet vatandaşlar ve devlet kurumları arasındaki işlemlerin en pratik şekilde yapılmasını mümkün kılan ve işlem kapasitesi gün geçtikçe daha da artan bir platform olma özelliği taşır. E-Devlet aracılığı ile GSS prim borcu sorgulama işlemini yapmak isteyen vatandaşların ilk yapması gereken turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yapmalarıdır.

Bu siteye giriş yapıldığında borç sorgulama işlemlerinin yapılması için kimlik doğrulamasının tamamlanması gerekir. Bunun için vatandaşların önünde beş ayrı seçenek gelecektir. E-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerinden biri seçilerek E-Devlet kimlik doğrulaması yapılmalıdır.

Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ve “7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma” linkleri tıklanarak borç sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

GSS Borç Ödemeleri

GSS borcu sorgulama işlemleri sonucunda vatandaşların borçları çıkarsa bu borçların en kısa sürede ödenmesi vatandaşların avantajına olacaktır. Yapılandırmaya giren ya da girmeyen borçlar hem online olarak hem de Ziraat Bankası aracılığı ile ödenebilir.

Ziraat Bankası Sosyal Güvenlik Kurumu ve vergi ödemelerini kolay bir şekilde tahsil etmektedir. İnternetten, ATM’lerden, şubelerden, otomatik ödeme ile, mobil bankacılıkla ve Bankkart Combo kredi kartı ile vatandaşlar GSS Genel Sağlık Sigortası primlerini ve borçlarını ödeyebilirler. Aynı zamanda Ziraat bankası şubelerine giderek gss borç sorgulama ziraat bankası yöntemini de kullanabilirler.

Ziraat Bankası aracılığı ile ödenebilecek tek borç GSS borcu değildir. SSK İşveren Cari Primi, Bağkur Cari Primi, SSK Eski Borçlanmalar, Bağkur Taksit Peşinatı, SSK İşveren 6111 Yapılandırma, SSK İdari Para Cezası, Tarımsal Kesinti Tevkifat Primi, İşveren İcra Dosya Tahsilatı, 6552 İsteğe Bağlı Yapılandırma gibi farklı ödemeler de Ziraat Bankası tarafından sunulan ödeme yöntemlerinden biri seçilerek gerçekleştirilebilir.

SGK Online Tahsilat GSS Borcu Ödeme

Ziraat Bankası haricinde Vakıfbank ve PTT şubelerinden de GSS borcu ödemesi yapılmaktadır. Aynı zamanda E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda borcu çıkan vatandaşlar GSS prim borçlarını GSS prim tahsilatı sekmesine tıklayarak ödeyebilirler.

E-Devlet platformunda “Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” sayfasına giriş yapıldığında sistem otomatik olarak SGK Web Tahsilat sayfasına yönlendirme yapacaktır. Bu entegre servis sayesinde kredi kartı ve banka kartı kullanılarak 4B sigorta ödemeleri, 4A işveren ödemeleri, GSS prim borçları vb. ödemeler yapılabilmektedir. Anlaşmalı bankaların kredi kartı kullanılırsa tahsilatlardan komisyon alınmayacaktır.

Paylaş.

Yorum Yap