Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası , 01/01/2012 tarihinde yapılan düzenlemeyle, kişilerin sağlıklarını korumasını ve olası bir sağlık kaybı durumunda tedavi masraflarının finansmanını sağlayan zorunlu sigortadır. Bu düzenlemeden önce, sigortalılar bağlı oldukları sigorta kolunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Dolayısı ile herkes eşit şekilde sağlık hizmetinden yararlanamıyordu.

Genel Sağlık Sigortası SGK / SSK / Bağkur

Genel sağlık sigortasıyla kişiler ekonomik güç ve isteğe bağlı kalmaksızın, ortaya çıkacak hastalık durumlarında tüm vatandaşlara eşit, kolay ulaşılabilir sağlık hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Bu reform ile tüm toplum genel sağlık sigortası kapsamı altına alındı.

Genel sağlık sigortasından faydalanabilmek için; öncelikle sigorta primi ödenmesi gerekmektedir. Prim ödeyip ödemeyeceği, ödeyecekse ne kadar prim ödeyeceğine dair bir gelir testi yapılmaktadır. Bu kapsamda bulunan vatandaşlar ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na müracaat ederek gelir testi yaptırır.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar, ikametgah adreslerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na müracaat eder. Burada yapılan aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları, aile bireylerinin banka hesapları ve aldıkları nakdi yardımlarda inceleme yapılır.

Gelir testini yaptırmayanlar, kurumlara başvurmayanlar asgari ücrete göre belirlenmiş primin iki katını ödeyeceklerdir. Dolayısı ile genel sağlık sigortası için, gelir testi yaptırılmalıdır. Ayrıca evlenme, boşanma, vefat gibi durumlardan sonra gelir testi tekrar yapılmalıdır.Bu testin sonucunda vakıf, uygun gördükten sonra kişi prim ödeyip ödemeyeceği ve ya ne kadar ödeyeceği belirler. Genel sağlık sigortası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat etmeden e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilir. Daha sonra bu başvuru yine e-devlet sistemi üzerinden takip edilerek bilgi alınabilir.

Genel Sağlık Sigortası Borç Yapılandırma

Genel Sağlık Sigortası SGK / SSK / BağkurGenel sağlık sigortası kapsamına alınarak prim ödemesi kararı verilen kişiler, bu primlerini ödeyerek genel sağlık sigortası kapsamında kabul edilmiştir. 1 Nisan 2017 tarihinde yapılan devrim gibi bir düzenlemeyle sadece 53,32 TL veren vatandaşlar, tüm sağlık hizmetlerinden yararlanması kararlaştırıldı. GSS primlerini ödeyemeyen vatandaşların primlerini devlet ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlandı. Aynı zaman da bu kişilerin gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalktı.

Bu yapılan son değişiklik herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşları kapsamaktadır. SGK’ya bağlı, emekli, bir iş yerinde çalışanlar ve ya bakmakla yükümlü oldukları kişiler zaten GSS kapsamında sayılmaktadır. Borçlar ıolan vatandaşlar 2016 Eylül tarihinden itibaren gelir testi başvurusu yaptılar ise sadece ana para üzerinden 12 ay taksit imkanı getirlidi. İsteyen taksitle isteyen peşin bu borcunu ödeyebilir. Yalnız 1 Nisan 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

GSS kapsamında ne kadar borcunuzun var olduğunu e-devlet sistemi kullanılarak bir kaç dakika içerisinde öğrenilebilir. E-devlet sistemine e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklandıktan açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altıda bulunan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kişisel bilgileriniz ve toplam borc tutarınız gözükecektir. Ayrıca ödenen taksidinize ait gecikme zammı, kalan borç gibi bilgilerde ekranda ayrıntılı olarak gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap