Üniversiteler Arası Geçiş İşlemleri

Üniversite öğrencileri okul geçişi söz konusu olduğunda birden fazla seçeneğe sahiptir. Öncelikle iki senelik yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler gerekli şartları karşıladıklarında dikey geçiş yaparak lisans programlarına devam edebilirler; lisans veya ön lisans programlarında okuyan öğrenciler ise yatay geçiş sistemi sayesinde farklı bir üniversitede eş değer diploma notuna sahip bölümleri okumaya devam edebilirler.

Eğitim hayatlarını farklı bir yönde devam ettirmek, diploma statülerini yükseltmek veya okul geçişi yapmak isteyen öğrencilere özel bu yazımızda “Yatay Geçiş Nedir?” ve “Dikey Geçiş Nedir?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını sunacağız.

Yatay Geçiş Nedir?

Kurum içi programlar arası yatay geçiş, kurumlar arası yatay geçiş ve merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirilebilen yatay geçiş; öğrencilerin okudukları programlar ile eş değer diploma programlarına geçiş yapabilmesini sağlayan; şartları YÖK tarafından belirlenen bir sistemdir. Yatay geçiş şartları ve yatay geçiş kontenjanları YÖK tarafından açıklanır. Yatay geçiş başvuru tarihleri hangi yatay geçiş türünün tercih edildiğine göre değişiklik gösterebilir. Yatay geçiş ile hem yurt içi geçiş işlemleri hem de yurt dışı geçiş işlemleri mümkündür.


İlginizi Çekebilir: ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi – Sisteme Giriş


Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

Yatay geçiş şartları 6 temel başlıkta toplanıp özetlenebilir:

  1. Puan Türü: Eğitim görülen programa kayıt hakkı kazanılan puan türü, geçiş yapılacak olan bölümle aynı değilse; sınava giriş yılında geçiş yapılmak istenen programın puan türünün hesaplanması gerekir.
  2. Not Ortalaması: Öğrenciler hali hazırda eğitim aldıkları bölümlerde yüksek puan ortalaması tutturamazlarsa yatay geçiş yapamazlar. Yatay geçiş için gerekli not ortalaması üniversiteden üniversiteye programdan programa değişiklik gösterebilir. Sınırlı kişiye tanınan yatay geçiş için gerekli not ortalaması 3 – 3.50 arasında değişebilir.
  3. Başvuru Zamanı: Yatay geçiş başvuru tarihleri her üniversite tarafından farklı zamanları kapsayabilir. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin üniversitelerin duyurularını takip etmeleri gerekir.
  4. Geçiş Zamanı: Yatay geçiş yapılabilmesi için eğitim görülen programda iki yarı yılın tamamlanması gerekir. Hazırlık sınıflarında okuyan öğrenciler hazırlık sonunda değil programlarında eğitim aldıkları 1 yıl sonunda bu taleplerini iletebilirler. Aynı şekilde ön lisans programlarında okuyanlar ilk ve son yarıyılda yatay geçiş başvurusu yapamazlar.
  5. Kontenjan: Başvuru yapılan bölümün kontenjan sayılarının uygunluğu da yatay geçiş için önemli bir şart olarak ön plana çıkar.

Bu şartlar haricinde disiplin cezası alan öğrenciler yatay geçiş başvurusunda bulunamaz, kayıt donduran öğrencilerin yatay geçiş hakkı ise baki kalır.

Dikey Geçiş Nedir?

Diploma değerini arttırmak için iki yıllık meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programlarında okuyan öğrencilerin, lisans programlarına geçiş yapabilmelerini sağlayan sistem dikey geçiş olarak adlandırılır. Dikey geçiş yapılabilmesi için öğrencilerin mutlaka DGS yani Dikey Geçiş Sınavı katılımları gerekir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2000 yılından beri uygulanan DGS sınavı her sene Temmuz ayında gerçekleştirilir. 60 soru sözel 60 soru sayısal bölümlerden olmak üzere toplamda 120 sorunun sorulduğu DGS sınavına katılmak için öğrencilerin belli kriterleri karşılamaları gerekir.

DGS Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Öğrencilerin DGS sınavına katılmaları için eğitim aldıkları açık öğretim ön lisans programlarından ya da melek yüksekokullarından mezun olmaları ya da son sınıf olup staj hariç mezuniyet şartlarını karşılamaları gerekir.
  • Lisans eğitim hakkı kazanıp ön lisans diploması almayı tercih eden öğrenciler DGS başvurusu yapamaz.

DGS puanları hesaplanırken öğrencilerin sınavda elde ettiği puan ile ön lisans başarı puanları ÖBP puanları birlikte değerlendirilir. Bu nedenle dikey geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yalnızca DGS sınavına odaklanmaları yeterli değildir. Amaçlarını önceden belirlemeleri ve bu doğrultuda not ortalamalarını da yüksek tutmaları gerekir.

Paylaş.

Yorum Yap