Yeni Bir Meslek: Gassal Ne Demek?

Bazı meslekler vardır ki seçen kişi için birçok avantaj sunsa da içerikleri ve görev gereksinimleri gereği tercih edilmeleri oldukça zordur. Gassallık da kendine göre hem avantajları hem de dezavantajları bulunan bir meslek olma özelliği gösterir. Bu yazımızda duyarlı, metanetli, bilgili ve sabırlı olduğunu düşünüp gassallıkla ilgili detaylı bilgi almak isteyen okuyucularımıza önemli bilgiler vereceğiz.

Vefat eden kişilerin kefene sarılmadan önce yıkanma işlemleri geçmiş yıllarda imamlar tarafından yerine getirilirdi. Günümüzde imamların bu görevleri gassal adı verilen devlet memurlarına bırakıldı. Camilerde ya da hastanelerde bulunan gasilhane bölümlerinde görev yapan gassallar zor ve bir o kadar da önemli bir meslek icra ederler.

Bu yazımızda “Gassal ne demek?”, “Gasilhane nedir, gasilhane ne demek?”, “Nasıl Gassal Olunur?”, “Gassallar ne iş yaparlar?” ve “Gassal maaşları ne kadardır?” gibi en çok merak edilen konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gassal Nedir? Gassallar Ne İş Yaparlar?

Genellikle İmam Hatip Liselerinden mezun olanlar arasından çıkan gassallar, vefat eden kişilerin kefenlenip defnedilmelerinden önce temizliklerini yapan, diğer bir deyişle ölüleri yıkayan kişilerdir. Az önce de belirttiğimiz gibi camilerde ve hastanelerde görev yapan gassal mesleği mensupları, gasilhane adı verilen bölümlerde çalışırlar.

Gassal olarak görev yapan memurlar, ölülerin yıkanmasından ve tüm temizliklerinin yapılmasının ardından kefenlemekten sorumludurlar. Hem fiziksel hem de psikolojik zorlukları bulunan meslekler arasında yer alan gassallık, dini bilginin de yüksek olmasını gerektirir. Vefat eden kişilerin aileleri ile karşılaşmak, onları teselli etmek ölümle yüzleşmek ve aynı zamanda ölüleri son yolculuğuna uğurlamak oldukça hassasiyet gerektiren bir görevdir. Bu nedenle gassal olarak görev yapacak olanların hem saygılı hem sabırlı hem bilgili hem de anlayışlı olmaları gerekir.

Nasıl Gassal Olunur?

Gassal olarak görev yapmak isteyen bireylerin en az lise mezunu olmaları gerekir. Lise mezunu olan ve KPSS sınavına girip gerekli puan türünde istenen puanı alan kişiler gassal olmaya bir adım daha yaklaşıyor.

Gassal olmak için yapılan başvuruların kısıtlı olması gassal olmak isteyenlerin şansını arttırıyor. Neredeyse tüm il ve ilçelerde gassal alımları KPSS puanına göre yapılıyor. Bu aşamada İmam Hatip liselerinden ve ilahiyat fakültelerinden mezun olanların kadrolara yerleştirme önceliği olduğunun da bilinmesi gerekiyor.

Hem kadınların hem de erkeklerin görev yapabildiği gassallık mesleği mensupları düşük çalışma saatleri ile rahat bir iş hayatı geçirebilirler. Ancak bu meslek tercih edilmeden acele edilmemesinde fayda vardır. Gassal olmak isteyen bireylerin tercih yapmadan önce imamlarla ya da gassal olarak çalışan kişilerle görüşmesi, beklenmedik olumsuzlukların önlenebilmesi adına önem taşır.

Gassal Maaşları Ne Kadardır?

Gassal maaşı deneyim doğrultusunda artış göstermektedir. Gassal olarak göreve yeni başlayan kişilerin net maaşları 2018 yılında 2155 TL, görevde 3 yılını dolduranların net maaşları 2158 TL ve meslekte 6 yılını dolduranların net maaşları 2535 TL olarak açıklanmıştır. 2019 yılında uygulanan zamlar gassallar için de geçerli olacaktır.

Kadın Gassal Olur Mu?

Elbette, erkekler kadar kadınlara da gassallık mesleğinde ihtiyaç duyulur. Genellikle açılan gassal kadroları eş zamanlı olarak erkekler ve kadınlar için açılır. Kadınların gassal olabilmesi için erkeklerle aynı yolu izlemeleri gerekir, en az lise mezunu olan ve KPSS sınavına girip istenen puan türünde yeterli puanı alanlar gassal kadrolarına atanabilirler.

Paylaş.

Yorum Yap