Evde Bakım Hizmeti

Evde bakım hizmeti, yatağa bağımlı ve kronik bir sağlık problemi olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetinin evde uzman bir kadro ile verilmesidir. Evde bakım hizmeti ile hastaya tanı konulmaz. Tanı konulmuş hastaya tedavinin takibi ve uygulama hizmeti verilmektedir. Sosyal devlet anlayışı ile evde bakım hizmetinin hayata girmesiyle yatağa bağımlı olan hastalar sağlık hizmetinden rahatlıkla faydalanabiliyor.

Evde sağlık hizmetinde amaç tedavisi ve bakımı evde devam eden hastaların günlük yaşam şartlarını en az seviyede etkileyerek hastalığının etkilerini en aza indirerek ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Evde bakım hizmeti sadece tedavisi evde yapılan ve bakımı evde devam eden hastalar için geçerlidir.

Evde sağlık hizmetinden;

*Yürüyemeyen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan

*Yatağa tam bağımlı olan

*Çok ciddi büyük cerrahi operasyon geçirmiş olan

*Ortopedi ve travmatoloji hastalarının yara bakımı, enfeksiyon gibi kısa süreli hemşirelik hizmetine ihtiyaç duyanlar

*KOAH gibi akciğer solunum sistemi hastalıkları olan

*Spastik çocuklar

*Sarılık hastası olan yeni doğan bebekler faydalanabilirler.

Evde sağlık hizmetinde yatak yaralarının bakımı ve pansumanı, heyet raporunun yenilenmesi, kan ve idrar tahlilleri, idrar ve nazogastrik sonda değişimleri, hastaya ve aileye gerekli eğitim vererek tıbbi ve rehabilitasyon desteği gibi hizmetler verilmektedir. Bununla birlikte gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanların sağlanmasında destek olmak, Sosyal Hizmet Uzmanı ile koordineli çalışmak da evde sağlık hizmetleri arasındadır.

Evde Bakım Hizmeti Başvurusu

Evde sağlık hizmeti kapsamında olduğunu düşünen hastalar aile hekimi ile doğrudan başvuru yaparak, hastaneye müracaat ederek ve ya 444 3 833 numaralı telefon hattını arayarak evde sağlık hizmeti başvuru yapabilirler.

Evde Bakım Hizmeti E-Devlet

Hastaneden taburcu olup evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hastalar koordinasyon merkezine bildirilir. Koordinasyon merkezi ön değerlendirme ile hastanın durumu evde bakım için uygun olursa aile hekimi ve ya gerekli birim evde bakım hizmeti için görevlendirilir.

Evde bakım hizmeti almak için başvuru esnasında hastanın nüfus cüzdanı, varsa hastalığı ile ilgili sağlık raporu, başvuru formu bulundurulmalıdır.

Evde Bakım Hizmeti İçin İletişim Bilgileri

Evde bakım hizmeti şuan 81 ilde 460 hastanede uygulamaya başlandı. Evde bakım hizmeti almak isteyen vatandaşlar öncelikle evde bakım hizmeti almayan uygun olmalıdırlar. Eğer uygunlarsa başvuru için gerekli evraklar ile birlikte aile hekimine başvuru yapılır. Bununla birlikte 444 3 833 numaralı telefon hattını arayarak evde bakım hizmeti başvurusu yapılabilir. Bu telefon arandığında o ildeki sağlık birimi karşınıza çıkacak.

Evde Bakım Hizmeti E-Devlet

Arama sonucunda en yakın sağlık tesisi ve ya aile hekimi hastanın yanına gidebiliyor. Eğer hasta köyde, yayla ve ya kırsalda ise gezici ekipler ile hastaya ulaşılabilir. Evde bakım hizmeti tüm coğrafyada her hastaya ulaşılabilecek şekilde tasarlandı. Bununla birlikte acil durumlarda 112 acil servis aranabilir.

Evde sağlık hizmeti için en yakın devlet hastanesine başvuru yapılarak hastanenin uygun görmesi sonucunda hastaneden taburcu olan hastaya evde bakım hizmeti verilmesi kararı verilebilir. Yatağa bağımlı olan hasta günlük işlerinden mahrum olmadan sağlık hizmetinden yararlanabilir hale getiriliyor. Ayrıca evde bakım hizmetinde hastanın tüm durumları kayıt altına alınarak raporlaştırılıyor ve tedavi bu rapora göre devam edebiliyor.

Soy ağacı sorgulaması için merak ettiğiniz tüm bilgileri Soy Ağacı Sorgulama Sonuçlarında Neden Soyad Yok? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap