En Yakın PTT Nerede?

Kısa adıyla bildiğimiz PTT yani Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin posta ileti kurumudur. 23 Ekim 1840 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan PTT, posta, telgraf gibi iletilerin bir adresten diğer adrese ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. 1876 yılında uluslar arası posta nakil şebekesi kurulmuş ardından 1901 yılında koli ve havale işlemleri yapılmaya başlanmıştır.

Teknolojinin ilerlemesiyle PTT, işlevlerini geliştirmiştir. 2011 yılından itibaren PTT, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığına bağlı olarak görevine devam etmektedir. 2013 yılıyla birlikte Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adı ile yeniden yapılandırılmıştır. PTT bugün yurtiçi ve yurtdışı kargo, banka, posta, havale, sigortacılık işlemleri ile vatandaşa hizmet vermektedir.

PTT hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaş PTT’ye başvuru yaparak istediği işlemi gerçekleştirebilir. Bulunduğu yere en yakın PTT adresini e-devlet sistemi ile kolaylıkla öğrenilebilir. E-devlet kapısı turkiye.gov.tr adresinde hizmet vermektedir. Genellikle kurumların hizmetlerinden faydalanabilmek için e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapılmaktadır. Çünkü yapılan işlemler kişiye özeldir ve resmi işlemlerdir. Fakat bazı işlemler için ise sisteme giriş yapmaya gerek yoktur. En yakın PTT’yi öğrenme işlemi için e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapılmasına gerek yoktur. Sadece turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde PTT başlığı altında bulunan En Yakın PTT sekmesine tıklanır. Açılan sayfada il ve ilçe seçimi yapıldıktan sonra orada bulunan PTT’nin adres bilgileri ekranda gözükecektir.

En Yakın PTT Nerede? E-DevletPTT Kargo Takibi

PTT yurtiçi ve yurtdışı kargo, APS Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli takibi yapılarak gönderinin adrese ulaşıp ulaşamadığını öğrenmek için PTT, müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. Gönderiye ait faturada bulunan barkod numarası ile sorgulama yapılarak gönderinin durumu hakkında bilgi alınabilir.

PTT, kendine ait resmi internet sitesinde ve e-devlet sisteminde gönderi takibinin yapılacağı sorgulama sayfası bulunmaktadır. E-devlet sistemindeki sorgulama sayfasına ulaşmak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve e-hizmetler bölümünde PTT başlığı altında bulunan PTT Kayıtlı Gönderi Takibi sekmesine tıklanır. Açılan sayfanın barkod numarası ve ekranda çıkan güvenlik resmi ilgili boşluğa yazılarak sorgulama yapılır. Kayıtlı gönderilerin durumları ekranda gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap