Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de, çalışarak yaş haddini ve hizmet akdini dolduran, sigorta primlerini ödeyen kişiler diğer şartları da sağladıktan sonra emekli olabilme hakkını kazanmaktadır. Emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na tahsis talep formu doldurularak müracaat edilir. Tahsis taep formu, e-devlet sistemi kullanılarak temin edilebilir. Bu şekilde online olarak yapılacağı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvuru yapılarak da tahsis talep formu temin edilir, doldurulur ve emeklilik başvurusu yapılabilir. Emeklilik kaydı alındıktan sonra, işlemin sürecini, kaydın yapılıp yapılmadığını, eksik bir belgenin olup olmadığını yine e-devlet sistemini kullanarak sorgulanabilir.

Emeklilik Kaydı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, verdiği hizmete bağlı olarak önemli bir kurumumuzdur. Özellikle Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın birleşerek tek çatı altında toplandığı kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumu bugün emekli olacak ve olan vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca sadece yurt içinde olan vatandaşlarımıza değil, aynı zamanda yurtdışında yaşan vatandaşlarımıza da emeklilik hizmeti vermektedir.

Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır? Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu da diğer kurum ve kuruluşlar gibi e-devlet sisteminde yer alarak vatandaşlara hızlı ve etkili bir hizmet vermektedir. SGK, e-devlet sistemine neredeyse tüm işlemlerini taşıyarak insanlara emek ve zaman kaybetmeden tek bir tıkla işlemlerini gerçekleştirme imkanı vermektedir. Örneğin emeklilik kaydı formu e-devlet sisteminden temin edilerek emeklilik kaydı e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda yapılan bu kaydının sorgulaması, sürecin devam edip etmediğini öğrenmek için de e-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet vermektedir.
E-devlet sistemi kullanılara emeklilik kaydının sorgulamasını yapmak için öncelikle kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Kimlik doğrulamak için elektronik imza, mobil imza, internete bankacılığı ve ya e-devlet şifresi yollarından biri tercih edilmelidir. Elektronik imza özel e-imza sertifika sağlayıcılarından, mobil imza ise GSM operatörlerine başvuru yapılarak ücret karşılığında temin edilir. Son zamanlarda çok yaygın kullanılan internet bankacılığı ile de e-devlet sistemine giriş yapmak mümkün. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, bankanın e-devlet sistemi ile uyumlu olan banka olması gerekmektedir. Bir diğer kimlik doğrulama yolu ise e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye başvuru yaparak e-devlet şifrelerini kapalı bir zarf içerisinde temin edebilirler. Bu şekilde bu dört kimlik doğrulama yönteminden biri seçilerek turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
E-devlet kapısı turkiye.gov.tr adresinde hizmet vermektedir. Emeklilik kaydının sorgulaması için sisteme kimliğimizi doğrulatmamız gerekmektedir. Ana sayfada bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak giriş yapılır, aynı zamanda bu pencereyi diğer kimlik doğrulama yöntemleri içinde kullanılabilir. Daha sonra sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümü açılır. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emeklilik Kaydı sekmesine tıklanır. Açılan sayfada emeklilik kaydının yapılıp yapılmadığına dair bilgiler görülecektir.

Emekli Aylığı Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim? makalemizi detaylı inceleyerek, emekli maaşınızın bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yap