Emekli Sandığı Sicil Numarası Sorgulama

Emekli Sandığı Sicil Numarası Nedir? Eski sistemde Emekli Sandığı yeni sistemde 4C, devlet memurlarının sosyal güvencesinin koruma altına alındığı kurumdur. Devlet memurları, kamuda görev aldıkları tarihten itibaren 4C statüsüne bağlanır. 4C tescil kaydı ile yasal durumun ve ya hakların ortaya çıkması için Emekli Sandığı’na kayıt yapılır. Bu tescil kaydı gerçekleştikten sonra memur sigortalanır ve emeklilik tarihi işlemeye başlar. 4C tescil kaydı yapıldıktan sonra TC kimlik numarası gibi memurun bir sicil numarası olur. Bu sicil numarası ile memuriyette resmi işlemlerinde ve hizmet dökümü, ne zaman emekli olunacağının hesaplanması gibi durumların tespitinde kullanılır.
4C tescil kaydı ve emekli sandığı sicil numarasını öğrenmek isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Fakat bunun için dilekçe ile bizzat kuruma gitmek yerine internetten bir kaç dakika içerisinde öğrenilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturulan e-devlet sisteminde yer alarak vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Milyonlarca vatandaşa sosyal güvenlik ve emeklilik konusunda hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet sistemine tüm işlemlerini taşıyarak emek ve zaman kaybının önüne geçmeyi hedefliyor. Tescil kaydı, aylık bilgisi, kesinti bilgisi sorgulama, banka değiştirme gibi işlemler e-devlet sistemi ile bir kaç tıklama ile yapılıyor.

Emekli Sandığı Sicil Numarası Sorgulama

Emekli Sandığı sicil numarasını öğrenmek isteyen memurlar e-devlet sistemine giriş yaparak 4C tescil kaydı bölümünden sicil numaralarını öğrenebilirler. E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için elektronik imza, mobil imza ve ya e-devlet şifresi temin edilmeli. Ayrıca son dönemlerde sıklıkla kullanılan internet bankacılığı ile de e-devlet sistemine giriş yapılarak işlemler gerçekleştirilebilir. Elektronik imza ile giriş yapmak isteyenler özel e-imza sertifika sağlayıcılara, mobil imza ile giriş yapmak isteyenler ise GSM operatörlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. İnternet bankacılığı ile e-devlette işlem yapmak isteyenler, bankaların e-devlet sistemi ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelidirler. Bu giriş yollarından en kolayı, bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir e-devlet şifresi almaktır. Şifre bir kapalı zarf içerisinde verilir.
Emekli Sandığı Sicil Numarası Sorgulama E-DevletE-devlet şifresi temin edildikten sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr linki yazılır ve açılan sayfanın sağ üst köşesindeki sisteme giriş botununa tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile giriş yapmak isteyenler, bu penceredeki ilgili sekmeyi açarak adımları takip ettikten sonra sisteme girişlerini gerçekleştirirler. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4C Tescil Kaydı sekmesine tıklanır. Açılan sayfada 4C statüsündeki sigortanıza ait tüm bilgiler ve sicil numarası gözükecektir.

Sigorta Aktif – Pasif Ne Demek?

Yukarıda anlattığımız şekilde 4C tescil kaydı sayfası açıldığında, sigorta ile ilgili aktif ve ya pasif ibaresi olmaktadır. Bu durum sigorta ile ilgili değil daha çok emeklilikle ilgili bir durumdur. Örneğin görülen ekranda aktif yazıyorsa; sigorta yatsa da yatmasa da emekli olmamış demektir. Pasif yazıyorsa; tahsis numarası var ve emekli olmuş demektir.

 

Paylaş.

1 Yorum

  1. Veli Gürkan ,

    Ben 4A sigortalıyım, e devlette 4A aktif görünüyor, ayrıca 4C sicil numaram da var ve pasif.. Bu da Yedek subaylık zamanında açıldı sanırım ve askerik bitince de pasif e geçti. Yalnız, hizmet süresi sıfır yazıyor, acaba emeklilik birleştirmede mi ortaya çıkacak, ilen varsa yazsın lütfen.

Yorum Yap