Emekli Sandığı Aylık Bilgisi

Emekli Sandığı Aylık Bilgisi Nasıl Öğrenilir? Emekli Sandığı, emekli olan memurların sosyal güvencesini sağlamakla yükümlü olan kurumdur. Eski sistemde Emekli Sandığı olarak Maliye Bakanlığına bağlı olan kurum, 2016 yılından sonra 4C olarak adlandırılıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanmıştır. Emekli olmak için gerekli şartları taşıyan devlet memurları, emekli olduktan sonra aylık maaşlarını, malullük, yaşlılık ve ölüm halinde sigortaların karşılandığı kurum Emekli Sandığıdır. Eski sistemde Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK kurumları ayrı ayrı olarak sosyal güvenlik ve sigorta hizmeti vermekteydi. Yeni sistemde bu üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşti. Emekli olmak isteyenler, emekli olanlar ve ya emekli aylığı alanlar emeklilikleri ilgili işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Emekli Sandığına bağlı olarak aylık alanlar, banka değişikliği, bir aylık maaş tercihi, aylıklarda yapılan kesintileri sorgulama gibi emeklilik aylık bilgisini sorgulama işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak gerçekleştirebilirler.

Bağkurlu olanlar aylık bilgileri Bağkur Emekli Aylık Bilgisi makalesini, SSK’lı olan Emekli Aylığı Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim? makalemizi inceleyerek öğrenebilirler.

Emekli Sandığı Aylık Bilgisi

Yukarıda değindiğimiz gibi Emekli Sandığına bağlı memur emeklileri maaşlarıyla banka değişikliği, hizmet dökümü, tescil kaydı, evrak takibi, aylık kesintileri gibi konularda bilgi almak, başvuru yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan eski sistemde Emekli Sandığı, yeni sistemde 4C’ye başvuru yapması gerekmektedir. Teknolojinin çok gelişmediği ve ya internetin bu kadar yaygınlaşmadığı dönemde, uygun sistemin de olamayışından vatandaşlar bizzat kuruma giderek başvuru yapması gerekiyordu. Bu durum hem vatandaşa hem de devlete büyük külfet oluyordu. Emek ve zaman kaybının yanında etkili ve verimli bir hizmet sunulmuyordu. Vatandaşlar yoğunluktan en basit işlemleri için bile günlerce beklemek zorunda kalıyordu. Fakat yapılan son düzenlemeyle elektronik ortamda e-devlet sistemi oluşturuldu. E-devlet sistemi ile bir kaçtıkla vatandaşlar günler süren evrak işleri bir kaç dakika içerisinde gerçekleştirebilir hale geldi.

Emekli Sandığı Aylık Bilgileri Sorgulama

E-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine PTT’den 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Şifre alırken nüfus cüzdanı ibraz edilmesi gerekmektedir. Şifre temin edildikten sonra e-devlet sisteminin elektronik adresi olan turkiye.gov.tr linki arama motoruna yazılır. Daha sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılması suretiyle e-devlet sistemine giriş işlemi gerekçekleştirilir.

Emekli Sandığı Aylık Bilgisi Emeklilik

E-devlet sistemine

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde isminizin olup olmadığını kontrol edin. Eğer isminiz varsa sisteme girişiniz kabul edilmiştir demektir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4C Emekli Aylık Bilgisi sekmesine tıklanır. açılan sayfada emekli maaşına ait bilgiler gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap