Emekli Ödeme Bilgisi

Emekli Ödeme Bilgisi

Emekli Ödeme Bilgisi Nasıl Alınır? Emekli maaşı, çalışarak yaş haddinden, kıdem haddinden ve ya prim ödeyerek emekli olan vatandaşların her ay düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları maaştır. Emeklilik şartlara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bağ-kur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar kurumuna prim ödeyen vatandaşlar emeklilik şartları sağlandıktan sonra emekli olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurum’larının bir çatı altında toplandığı kurumdur. Emekli olan vatandaşlarımız tüm emeklilik işlemlerini, emekliliğe dair başvuru, sorgulama, takip etme gibi işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yapmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalı olanlar 4a, 4b ve 4c olarak sigorta ve emeklilik gurubu oluşmaktadır.

Emekli maaşı ödeme bilgisi, maaşa ait ne aylık tutar, ödeme günü, ek ödeme tutarı, sosyal yardım zammı, birikmiş ödeme tutarı, kesinti ve aylık tutarı gibi bilgilerin toplandığı bir belgedir. Emekli maaşı ödeme bilgileri ile emekli olan vatandaşlar, dönemsel olarak maaş bilgilerini, kesintilerini kontrol edebilir.

Emekli Ödeme Bilgisi Emeklilik

İki Adımda Emekli Maaşı Ödeme Bilgisi Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu, özellikle Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nun bir araya gelerek tek çatı altında toplanmasıyla ve emekli olan, olacak yurt içi ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bu verdiği hizmetten dolayı, Sosyal Güvenlik Kurumu oldukça önemli ve büyük bir kurumdur. Vatandaşı ilgilendiren bir kurum, aynı zamanda yine vatandaşın kendisine, kurumun da vatandaşa kolaylıkla ulaşabileceği bir hizmet anlayışına sahp olması gerekmektedir.

E-devlet sistemi, kamu kurum ve kuruluşlara vatandaşaın kolaylıkla ulaşarak emek ve zaman harcamadan işlem yapılabilme imkanı sağlamaktadır. E-devlet sisteminde yapılan her işlem resmi ve hukuki niteliği olan işlemlerdir. Elektronik ortamda, bir kaç adımda ulaşarak ve kimlik doğrulaması yaparak istediğimiz kurumlara ait işlemleri tek tıkla yapılabiliyor. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu da e-devlet sisteminde yer alarak vatandaşa, emelilere, sigorta ve prim ödeyenlere hizmet vermektedir. Burada her işlem açık ve şeffaftır. Örneği emekli aylığı alan bir vatandaş e-devlet sisteminde aylığının net miktarını, kesintilerini, sigorta durumu gibi bilgilerini öğrenebiliyor.

1.Adım: Şifre Al

Emekli ödeme bilgisini öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaparak emekli maaşlarına ait ödeme bilgilerini ayrıntılı olarak sorgulayabilirler. Bunun için yapılması tek gereken şey, e-devlet sistemine giriş yapmaktır. E-devlet sistemine, elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi temin edilerek giriş yapılır. Hangi giriş metodu tercih edilmek isteniliyorsa onun için gerekli olanlar temin edilir. Örneğin, elektronik imza kullanarak sisteme giriş yapmak isteyenler önce özel sertifika sağlayıcılardan e-imza alınır. Mobil imza almak isteyenler ise GSM operatörlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenler de PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında şifrelerini temin edebilirler.

Emekli Ödeme Bilgisi Emeklilik

2.Adım: E-devlet Sistemine Giriş Yap

E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümü açılır. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emekli Ödeme Bilgileri sekmesine tıklanır. Açılan sayfada bulunan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Açılan kimlik doğrulama sayfasına ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme kimlik doğrulatılır. Aynı zamanda bu pencerede e-imza, m-imza ve ya internet bankacılığı ile de giriş yapmak isteyen kişiler ilgili sekmeleri açarak oradaki adımları takip ettikten sonra sisteme giriş yapılır. Daha sonra açılan sayfada emekli ödemesine dair bilgiler gözükecektir.

SGK Hizmet Dökümü belgesi almak için tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap