Emekli Maaşından Kesintiler Neden Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortaya göre çalışanlar ve gerekli şartlar oluştuktan sonra emekli olduktan sonra SGK’dan emekli maaşı alır. Devlet, olası bir borç durumu olduğunda bu maaştan kesinti yapar. Emekli maaşı alanlar e-devlet sistemini kullanarak, emekli maaşından ne için ve ne kadar kesinti yapıldığını öğrenebilirler.
Alınan sağlık yardımları kapsamında mueyene, reçete ve ilaç katılım payları, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin aldıkları Sosyal Güvenlik Destekleme Prim Kesintisi, icra nedeniyle emekli aylıklarına konulan haciz nedeniyle emekli aylıklarından kesinti yapılır. Fakat 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, Sosyal Güvenlik Kurumu, yaşlılık ve emekli aylığı aldıktan sonra da çalış

maya devam eden emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destekleme Prim kesintisi kaldırıldı. Yapılan düzenlemeyle 4a, 4b ve 4c sigortalı

larından Sosyal Güvenlik Destekleme Prim kesintisi bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.02.2016 tarihine kadar kaldırıldı.

Emekli Maaşı Kesintisini Nasıl Öğreneceğim?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, e-devlet sistemini kullanarak emekli maaşından kesinti yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa da ne kadar kesinti yapıldığını öğrenebiliriz. Bunun için yapılması gereken ilk iş e-devlet sistemine giriş yapmaktır.
E-devlet sistemine, e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı yollarından biri ile giriş yapılabilir. Elektronik imza ile giriş yapmak isteyenler özel e-imza sertifika sağlayıcılarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Mobil imza ile giriş yapmak isteyenler ise GSM operatörlerine başvuru yaparak mobil

Emekli Maaşından Kesintiler Neden Yapılır? Emeklilikimzalarını temin edebilirler. İnternet bankacılığı kullananlar da e-devlet sistemine giriş yapabilir. Fakat kullandıkları bankanın e-devlet sistemine entegre olmuş bankalar arasında olması gerekmektedir.
E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak en kolay yoldur. Çünkü e-devlet şifresi 2 TL karşılığında PTT şubelerinden temin edilmektedir. E-devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme girişe tıklanır. Açılan sayfaya e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak e-devlet sisteme giriş yapılır. Aynı zamanda e-imza, m-imza ve internet bankacılığı ile giriş yapılacak sekmeler de bu pencerede bulunmaktadır. Daha sonra e-hizmetler bölümü açılır, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emekli Aylığı Kesintileri sekmesine tıklanır. Açılan sayfada hangi yılda ve hangi ayda emekli maaşından kesinti yapılıp yapılmadığını merak ediyorsanız, o tarihi seçin. Eğer maaşta bir kesinti yapılmamışsa ekranda bunun için bilgi gözükecektir. Fakat bir kesinti varsa bu durumda bilgiler ayrıntılı olarak ekrana yansıyacaktır.

Emeklilik maaşının alındığı banka ve ya adres değişikliğinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız İstediğiniz Bankadan Emeklilik Maaşınızı Alın makalemizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap