Emekli Maaşı Kesintileri

Emekli Maaşı Kesintileri Nasıl Öğrenilir? Sigorta, modern dünyada insanların ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri, sosyal haklarını koruyabilmeleri ve sosyal güvence altında olabilmeleri için en önemli araçtır. Sigorta sistemleri ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre değişkenlik gösterir. Sigortalardan faydalanabilmek için vatandaşların çalışma hayatında sigortalı olarak çalışarak ve prim ödemeleri gerekmektedir. Emekli Maaşı Kesintileri Emeklilik
Türkiye’deki sigorta sisteminin ayaklarını Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur oluşturmaktadır. Son düzenlemeye kadar bu üç kurum ayrı ayrı varlığını sürdürmekteydi. Fakat son yıllarda gerçekleştirilen düzenlemeye göre, bu üç kurum varlığını koruyarak Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Fakat Sosyal Sigortalar Kurumu 4A, Bağ-Kur 4B, Emekli Sandığı 4C olarak adlandırıldı. Kurumlar birleşse de sistem değişmedi. Örneğin Emekli Sandığı’dan emekli olan bir memur maaşını bu kurum üzerinden almaya devam etmektedir.

Emekli maaşları, enflasyon, toplu görüşme ve ya promosyon katkısıyla zam yapılmaktadır. Örneğin 2017 yılında memur emeklilerine %3, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına %4,73 oranında bir zam yapıldı. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu, eğer sigortalının devlete bir borcu varsa, muayene, reçete, ilaç katkı payı gibi nedenlerden dolayı emekli maaşından kesinti yapar. 2016 yılına kadar Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklilerin maaşlarından Sosyal Güvenlik Destekleme Prim Kesintisi yapmaktaydı. Fakat 2016 yılında yapılan düzenlemeyle bu durum ortadan kaldırıldı.


Şeffaf devlet anlayışına göre emekli maaşından kesinti yapılıyorsa sigortalı bunu öğrenme hakkına sahiptir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilerek emekli maaşından ne kadar ve ne için kesinti yapıldığını sorgulayabilir. Tüm sigorta gurupları için bu durum söz konusudur. Emekli Sandığına, yani 4C grubuna kayıtlı sigortalı emekli aylığından kesinti yapılıp yapılmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak öğrenebilir. Bu başvuru için dosya, evrak hazırlamaya gerek yok. İnternetten bir kaç tıklama ile emekli maaşı kesintisi öğrenilir.

Emekli Maaşı Kesintileri Emeklilik
Elektronik ortamda resmi işlemlerimizi yapabildiğimiz e-devlet sistemi emekli maaşı kesintisini sorgulama konusunda da vatandaşımıza büyük kolaylık sağlıyor. PTT’den 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ile internette turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Açılan ana sayfanın sağ üst köşesinde sisteme giriş butonu vardır. Buraya tıklanıldığında açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak e-devlet sistemine giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri sekmesine tıklanır. Açılan sayfada ilgili boşluklar doldurularak bilgiler yazıldıktan sonra başvuru yapılır. Eğer emekli maaşından bir kesinti mevcutsa ekranda gözükecektir.

SSK’lı emekli maaşı kesintisi sorgulaması için Emekli Maaşından Kesintiler Neden Yapılır? makalemizi, Bağ-Kurlular için ise Bağkur Emeklilerine Zam Geliyor adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap