Emekli Aylığı Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Emeklilik Aylık Bilgisi Nasıl Öğrenebilirim? Sosyal Güvenlik kurumu, çalışan ve sigortalarını ödeyenler gerekli şartları taşıdıktan sonra emekli olunca, sigortalılara her ay emekli maaşı vermektedir. Bu emeklilik durumu çeşitli durumlara göre farklılık göstermektedir. Sigorta primleri ödendikten ve emeklilik yaşı doldurulduktan sonra herkes emekli olabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilik Sandığı, Bağ-Kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nun tek çatı haline gelerek oluşturulan bir kurumdur. Şuan Sosyal Güvenlik Kurumu, hem yurt içinde hem de yurtdışındaki milyonlarca vatandaşımıza hizmet vermektedir. Sigorta, emeklilik gibi aylıkların için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılır. Bu kadar büyük ve milyonlarca kişiye hitap eden Sosyal Güvenlik Kurumu bir çok işlemlerini e-devlet sistemine taşıyarak vatandaşa hizmet vermeye başladı. Özellikle emeklilik başvurusu, emeklilik aylığı kesintisi sorgulama, aylık bilgisi öğrenme gibi emek ve zaman alan işlemler e-devlet sisteminden kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-devlet sistemi, devletin kurum ve kuruluşlarının işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan sağlamaktadır. E-devlet sisteminde yapılacak her işlem resmi ve hukuki niteliği olan işlemlerdir. Kişiye özel yapılan bu işlemler için e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılır. Bazı işlemler kimlik doğrulama yapılmadan da yapılabiliyor. Örneğin barkodlu resmi bir belgemizi e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra belge doğrulama sekmesinde bulunan ilgili yerlere barkod numarası ve TC kimlik numarası yazılarak barkodlu belge doğrulaması yapılır.

Emekli Aylığı Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim? Emeklilik

 

 

 

 

 

E-devlet sistemi kullanarak emeklilik aylığı alan emekliler maaş bilgilerini ayrıntılı olarak görüntüleyebilir. Bu işlem için öncelikle e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-devlet sisteminde, elektornik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılmaktadır. Elektronik imza kullanmak isteyenler, özel e-imza sertifika sağlayıcılarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Mobil imza için de GSM operatörlerine başvuru yapıldığı takdirde m-imza temin edilebilir. İnternet bankacılığı ile de e-devlet sistemine giriş yapılır. Fakat bankaların e-devlet sistemine uyumlu bankalar arasında olması şarttır.
Kimlik doğrulama için en kolay yol e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi olmayanlar nüfus cüzdanı ibraz ederek PTT’den iki TL karşılığında e-devlet şifrelerini temin edebilirler. E-devlet şifrelerini unutanlar ise kimlik doğrulama sayfasında ‘şifremi unuttum’ bölümünde gerekli bilgiler verildikten sonra tekrar e-devlet şifresi elde edilebilir.
E-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan pencere kimlik doğrulama penceresidir. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenler ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Aynı zamanda elektronik imza, mobil imza, ve ya internet bankacılığı ile giriş yapmak isteyenler ilgili sekmeleri açarak e-devlet sistemine giriş yapılır.
Sisteme kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümü açılır. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emekli Aylık Bilgisi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada emeklilik maaşının bilgileri görünecektir. Ayrıca bu sayfada barkodlu belge oluşturulabilir.

 

Emeklilik Aylık Bilgisi Belge Doğrulama

Yukarıda e-devlet sistemine giriş yapılarak emeklilik aylık bilgisini nasıl öğrenileceğini ve barkodlu belgenin nasıl oluşturulacağını söyledik. Şimdi oluşturduğumuz bu belgenin doğrulamasını nasıl yapacağımızı anlatalım. E-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A Emeklilik Aylık Bilgisi Belge Doğrulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfada ilgili yerlere TC kimlik numarası ve barkod numarası yazılarak doğrulama işlemi yapılır.

Emeklilik aylığında yapılan kesintileri öğrenmek için Emekilik Maaşında Kesintiler Neden Yapılır? makalemizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap