EKAP ile İhale Bul

EKAP, Kamu İhale Kurumu tarafından oluşturulmuş bir elektronik programdır. Bu programda, kamuda ihale ve ya doğrudan temin yoluyla yapılan tüm mal ve hizmet alımları, alımlarla ilgili şartname ve sözleşmeleri ve ihale ilanları mevcuttur. Kamu kurumları EKAP üzerinde ihale ilanı, ihalenin gerçekleştirilmesi ve ihalenin sonuçlandırılması gibi işlemlerini gerçekleştirebilir. EKAP üzerinden e-imza/m-imza kullanılarak ön yeterlik/ihale dokümanının indirilmesine ilişkin form bilgilerine ve form içeriğine ulaşılır. Fakat öncelikle bu hizmetten faydalanabilmek için kısa adı EKAP olan Elektronik Kamu Alımları Platformu’na kayıt yapılması gerekmektedir.

 

EKAP’a Nasıl Kayıt Olurum?

EKAP’a gerçek ve tüzel kişiler kayıt yaptırabilir. Kayıt yaptıracak firmalar EKAP’da işlem yapacak personeli belirleyip vekâlet ve imza yetkisinin verildiği usule göre hazırlanmış protokol imzalanır. İmzalanan bu protokol Kamu ihale Kurumu’na gönderilir ve onay süreci başlar. Kamu İhale Kurumu bu protokolü belirtilen e-postaya onayladığına dair e-posta gönderir. Bu e-postada aynı zamanda kullanıcı hesabını aktif hale getirecek bir aktivasyon linki bulunmaktadır. Bu linke tıklanarak ve adımlar takip edilerek hesap aktif hale getirilir.

E-imza/M-imza ile Doküman İndirme

Daha önceden ihaleye çıkan kurumdan doküman almak için belli bir ücret verilmekteydi. Bu uygulama ile şimdi kuruma ücret vermeden ihale dokümanı indirilebilmektedir. Bu hizmeti kullanabilmek için EKAP’da işlem yapmak için vekâlet verilmiş personel ve ya personeller için e-imza ve ya mobil imza temin edilir. E-imza özel sertifika sağlayıcılardan temin edilir. Mobil imza ise GSM operatörlerinden temin edilir. İmza temin edildikten sonra EKAP’a giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet hizmetini kullanarak giriş yapılabilir. Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girilir. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘sisteme giriş’ butonuna tıklanır. Açılan pencerede e-devlet şifresi ve tc kimlik EKAP ile İhale Bul E-Devletnumarası yazılarak sisteme giriş yapılabilir. Şifresi olmayanlar PTT’den 2 TL karşılığında şifre temin edebilir. Bununla birlikte elektronik imza ve ya mobil imza ile de aynı pencereden sisteme giriş yapılması mümkündür. Daha sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümünde Kamu İhale Kurumu başlığı altında bulunan E-imza/M-imza ile Doküman İndirme Tutanak Çıktısı sekmesine girilir ve uygulamaya geçilir.
EKAP menüsünde ihale işlemlerine tıklanarak ihale dokümanı indirme sekmesine giriş yapılır. Burada dokümanını indirmek istediğimiz ihalenin kayıt numarasını yazarak ara butonuna tıklanır.

Daha sonra açılan sayfada aradığımız ihale gözükecektir. Yine o ihaleyi indirebilmemiz için ‘e-imza ile indir’ ve ‘m-imza ile indir’ sekmeleri de bulunmaktadır. M-imza ile indirmek istiyorsa m-imzalı indir sekmesine tıklanır. E-imza ile indirmek isteyen e-imzalı indir sekmesine tıklanır. Daha sonra hangi yollardan doküman indirmek istiyorsak o adımları takip edilir. Yani e-imza ile giriş yapmak istiyorsa o adımları takip ederek e-imza ile doküman indirme işlemi yapılır. Daha sonra adımlar geçildikten sonra sistem başarılı olarak işlemlerin yapıldığını belirtecektir. Daha sonra dokümanı indir butonuna tıklanarak indirme işlemi gerçekleşir.

Paylaş.

Yorum Yap