EK-6 Sigortası

EK-6 sigortası, 6111 sayılı kanuna eklenen 51. maddenin ek-6 maddesiyle artık ticari taksi, dolmuş ve şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlara, kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, sigorta prim ödemeleri imkanı sağlanmıştır. Bu sigortalılar 5510 sayılı kanunun sigorta kapsamında kabul edilmiştir.

EK-6 Sigortası E-Devlet

EK-6 sigortalısı olmak için;
-Tarım da dahil olmak üzere hizmet akdi, kendi nam ve hesabına, bağımsız olarak ve ya memur olarak çalışmama,
-İsteğe bağlı sigortalı olmama
-Banka sandıklarına bağlı olarak çalışmama,
-Geliri ve ya aylık maaşı olmama,
-18 yaşından büyük olma,
Şartlarına haiz olmalı. Bu şartları yerine getiren herkes ek/6 sigortalısı kapsamına alınmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edebilir.

EK-6 Sigorta Başvurusu

EK-6 sigorta şartlarını yukarıda belirtmiştik. Bu şartlara sahip kişiler ek-6 sigortası başvurusu yapabilir. Sigorta başvurusu yapılacak olan kurum, Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sigorta kapsamına dahil olmak isteyen şoförler, Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi”ni, kullandığı toplu taşıma aracının sahibinin bağlı olduğu meslek odasına onaylatarak, araç sahibi ve şoför arasında imzalanmış olan kısmi süreli iş sözleşmesi ve şoförlük mesleğini yaptığına dair belge ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ve ya merkezine başvuru yapılır.

Toplu taşıma araç sahibinin beyanı ve meslek odasının onayı olmadan ek/6 sigortası başvurusu yapılamaz. Ay içerisinde birden fazla toplu taşıma aracında çalışıyorsa ve ya yeni bir toplu taşıma araç sahibi ile çalışmaya başlanmış ise her bir araç sahibi ile yapılan kısmı iş sözleşmesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilir.

EK/6 sigortası kapsamına kabul edilen sigortalılar, malullük ve yaşlılık aylığı, vefat durumunda ise hak sahiplerine ölüm aylığı, kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık hizmetinden yararlanacaklardır.

EK-6 Sigorta Sorgulama

Ek/6 sigortalısı olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilir. Gerekli şartları sağlayan herkes ek-6 sigortalısı olur. E-devlet sistemi ile sigorta kaydınızın olup olmadığını, sigortanıza ait borç durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin etmek. Ayrıca isteyenler elektronik imza mobil imza ve ya internet bankacılığı ile de e-devlet sistemine giriş yapabilir.

 

EK-6 Sigortası E-Devlet
-E-devlet şifresi PTT şubesinden temin edildikten sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye önce TC kimlik numarası ardından e-devlet şifresi yazılır ve sisteme giriş yap butonuna tıklanır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sekmeye tıklanır.

Ek-5 tarım sigortası hakkında detaylı bilgi almak için Ek 5 Tarım Sigortası makalemizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap