Ek 5 Tarım Sigortası

Ek 5 Tarım Sigortası, tarım ve orman işlerinde mevsimlik işçi olarak çalışanların sigortalanması ile sosyal güvencesinin sağlandığı sigorta türüdür. 2011 yılından itibaren tarım ve ormanda mevsimlik işçi olarak çalışan vatandaşların sigortası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaya başlanmıştır. Bu sigortaya göre, mevsimlik işçiler sigorta primi ödeyerek, sağlık, emeklilik, sigorta gibi hizmetlerden faydalanacak. Ek 5 tarım sigortası kapsamında olan sigortalılar, 01.01.2017 tarihinden 31.12.2017 tarihine kadar en düşük 490,59 TL en yüksek 3.679,42 TL prim ödeyecekler.

Ek 5 Tarım Sigortası Başvurusu ve Borç Sorgulama

Ek 5 tarım sigortası kapsamında olmak ve bu sigortadan faydalanmak istiyorsanız öncelikle ek 5 sigortası formu temin edip ve bilgiler doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra bağlı olduğunuz mahalle muhatarına başvuru yapıp ve ek 5 tarım sigortası formu onaylatılır. Ardından il/ilçe tarım müdürlüğüne bu form onaylatır. Ayrıca ikamet adresinizdeki Ziraat Odası’na giderek kaydınızın olmadığına dair belge aldıktan sonra kimlik fotokopiniz ve bu belgelerle ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu başvuru yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalının tescil kaydını yapar.Ek 5 Tarım Sigortası E-Devlet

Tescil kaydınızı sorgulamak ve sigorta borç durumunuzu öğrenmek istiyorsanız, e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınır. Şifre temin edildikten sonra ;
turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
-E-hizmetler bölümü açılarak Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sekmesine tıklanır.
-Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır.
-Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır.

Bu menüde ek 5 sigortası kapsamındaki bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca borç durumunuzu da sorgulayabilirsiniz. Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyenler 4A SSK’lı olarak değerlendirilir. Bu sebeple Ek 5 tarım sigortasının emeklilik şartları SSK’lı emeklilik şartları gibidir. 01.05.2008 tarihinden sonra Ek 5 tarım sigortası primleri ödeyen kadınlar 58 yaş ve 7200 günü tamamlamaları, erkekler de 60 yaş 7200 günü tamamlamaları durumunda emeklilik hakkı elde ederler. Ek 5 tarım sigortasının ortalama emeklilik maaşı 800-1000 TL arasında olacaktır.

 

Paylaş.

Yorum Yap