Edevlet Üzerinden Kyk ve Öğrenci Kayıt İşlemleri

E-Devlet Kapısı; her geçen gün artan hizmetleriyle vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Yalnızca işverenlere ya da sigortalı çalışanlara hizmet sunmayan; aynı zamanda öğrencilerin KYK başvurularını ve kayıt işlemlerini de yapmalarına fırsat tanıyan E-Devlet; KYK olanaklarından yararlanmak isteyen öğrencilerin de en çok ziyaret ettiği siteler arasında yer alıyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Hizmetleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim almaya hak kazanan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu imkanlarından yararlanabilirler. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bir kuruluş olma özelliği gösteren KYK; özellikle farklı illerde okumak zorunda kalan ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için hayat kolaylaştırıcı hizmetler sunar.

KYK tarafından verilen temel hizmetler yurt imkanının sağlanması ve öğrencilere yükseköğretimleri boyunca aylık bazda burs olanağının tanınmasıdır. Verilen bursların üniversite eğitimi tamamlandıktan 2 yıl sonra taksitler halinde geri alınması öğrencilerin iş bulmadan borç yüküyle karşılaşması riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Öğrencilere burs veren ve aynı zamanda da sunduğu yurt imkanı ile çifte avantaj sunan KYK başvuruları E-Devlet üzerinden basit adımlarla gerçekleştirilebilir.

E-Devlet KYK Hizmetleri

E-Devlet üzerinden burs ve öğrenim kredisi işlemlerinin tamamı gerçekleştirilebilmektedir. Öğrenciler burs ve öğrenim kredisi işlemlerini, Kredi Yurtlar Kumu burs ve kredi taahhütnamesi onay işlemlerini, kredi nakil başvurusunu , kredi geri ödeme erteleme başvurusu ve hatta kredi geri ödeme sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Kredi ile ilgili işlemler haricinde KYK yurt işlemleri de E-Devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemleri işlemleri E-Devlet üzerinden saniyeler içerisinde tamamlanabilir.

E-Devlet Üzerinden KYK Başvuru İşlemleri

E-Devlet üzerinden KYK başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır. www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet Kapısına giriş yapan öğrencilerin tamamlaması gereken diğer bir işlem kimlik doğrulamadır. Kimlik doğrulama işlemleri için E-Devlet şifresi, TC kimlik kartı, e-imza, mobil imza ya da internet bankacılığı kimlik doğrulama adımlarından biri tamamlanmalıdır. Kullanımının kolay olması ve en eski kimlik doğrulama yöntemi olması nedeniyle E-Devlet şifresi en sık kullanılan kimlik doğrulama yöntemidir. TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girildikten sonra sistem girişi doğrulanabilir.

Kimlik doğrulama adımları tamamlandıktan sonra öğrenciler istedikleri hizmetleri bu platformdan gerçekleştirebilirler.

E-Devlet üzerinden yurt başvurusu yapacak olan öğrencilerin 6 ay ve daha fazla hapis cezası almamış olması gerekir. Aynı zamanda örgün eğitime kayıtlı olmaları, başvurdukları yurtların da aile ikamet adresinin belediye sınırları içerisinde olmaması gerekir. E-Devlet üzerinden yurt başvurusu yapacak olan öğrencilerin başvuru formunu mutlak doğruluk ile doldurmaları gerekir. Yanlış bilgilendirme yapılması başvurunun iptaline neden olabilir.

E-Devlet üzerinden Yurt başvurusu gibi kredi başvurusunun da yapılması mümkündür. Bunun için yine ana sayfada çıkan arama çubuğuna “KYK” yazılması hizmet görüntülenmesi için yeterlidir. Kredi başvurularının açık olduğu dönemde “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu” linkinden kredi talepleri iletilebilir. Aynı platform üzerinden yapılan başvurular takip edilebilir ve burs başvurusu sonuçları da incelenebilir.

Toplumun her kesiminden farklı yaş gruplarındaki vatandaşların ihtiyaçlarına özel olarak hizmet kapasitesi sürekli artan E-Devlet; devlet kurumları ile işlemlerin saniyeler içerisinde yapılmasını mümkün kılıyor. E-Devlet platformunda meydana gelen yenilikler vatandaşlara bildirim olarak da ulaştırılıyor ve yeni hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin E-Devlet kullanması sağlanıyor.

Paylaş.

Yorum Yap