Edevlet Telefon Doğrulama

Edevlet telefon doğrulama ve e-posta doğrulama işlemi ile edevlet şifrenizi unuttuğunuzda, kaybettiğinizde ve ya çaldırdığınızda edevlet şifresini tekrar oluşturmak için kullanılır. Edevlet telefon doğrulama işlemi edevlet sisteminde gerçekleştirilebilir.

Edevlet şifresi unutulma, kayıp ve ya çalınma durumlarında tekrar şifre oluşturulmak için e-posta doğrulaması ve telefon doğrulaması yapılması gerekir. Eğer e-posta doğrulaması ve ya telefon doğrulaması yapılmamışsa edevlet şifresi kayıp, çalınma ve ya unutulma durumlarında edevlet şifresi online olarak değiştirilemez, tekrar PTT şubelerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Peki edevlet telefon doğrulama işlemi nasıl yapılır, bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verelim. Edevlet sistemine şifre ile giriş yapıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan isim kısmına tıklanır. ‘İletişim Seçeneklerim’ butonuna tıklanır. Cep telefonu kayıtlı değilse cep telefonu numarası ilgili yerlere yazılır. Yanlış kayıtlı ise kayıt silinir ve tekrar doğrusu yazılabilir. Daha sonra kimlik seri ve sıra nosu yazılır ve ‘devam et’ butonuna tıklanır. Cep telefonu doğrulaya tıklanır ve cep telefonuna gelen doğrulama kodları kutucuklara yazılır ve doğrula’ya tıklanır. Böylece edevlet telefon doğrulama işlemi gerçekleşir.

Edevlet E-Posta Doğrulama

Edevlet sisteminde yapılan her işlem resmi işlemlerdir. Bu sebeple güvenlik en ön plandadır. Kimlik doğrulama seçenekleriyle e-devlet sistemine giriş yapılır. turkiye.gov.tr adresinde sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘Giriş Yap’ sekmesine tıklanır. Açılan pencere kimlik doğrulama sayfasıdır. Bu sayfada ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılır.

Edevlet Telefon Doğrulama E-Devlet

edevlet telefon doğrulama online

Edevlet sistemine ilk defa giriş yapanlar otomatik olarak yeni şifre belirleme sayfasına yönlendirilir. Bu sayfada kendi istedikleri bir şifreyi belirleyerek kaydederler. Tekrar edevlet sistemine girmek istediklerinde ise bu şifre ile giriş yapılır.

Edevlet şifresi unutulursa, çalındıysa ve ya kaybedildiyse PTT şubelerine gidip şifre almak yerine online olarak yeni bir edevlet şifresi alınabilir. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi telefon ve ya e-posta adresi onaylı olması gerekmektedir. Yine yukarıda edevlet telefon doğrulama işleminden bahsetmiştik. Şimdi ise e-posta doğrulama işleminden bahsedelim.

E-posta doğrulaması, edevlet sistemine giriş yapıldıktan sonra isim kısmı bölümünde “iletişim seçeneklerim” kısmı açılır. E-posta adresi kayıtlı değil ise, e-posta adresi kayıt edilir ve ya var olan e-posta adresi başka bir e-posta adresi ile değiştirilebilir. Güncelleme yapıldıktan sonra kimlik seri ve sıra no ilgili yerlere yazılır. Devam et butonuna tıkladıktan sonra e-posta adresine gelen onay kodu ilgili yere yazıldıktan sonra “doğrula” butonuna tıklanır. Böylece e-posta onay işlemi yapılmış olur.

E-devlet Kapısındaki Cep Telefonu ve E-Posta

E-devlet sistemine kayıt edilen e-posta adresi ve cep telefonu numarası oldukça önemlidir. Çünkü edevlet şifresi unutulduğunda, kaybedildiğinde ve ya çalındığında e-posta adresi ve ya cep telefonu numarası onaylı ise yeniden bir edevlet şifresi belirlenir ve edevlet sistemine giriş yapılır.

Edevlet sistemine kayıt edilen e-posta adresi ve cep telefonu tekrardan değiştirilebilir, güncelleme yapılabilir. Ayrıca cep telefonu numarası kayıt edildiğinde ‘Edevlet Anahtar’ ile güvenlik bir derece daha artırılır ve e-devlet sistemine giriş yapılırken edevlet şifresi ve TC kimlik numarasına ek olarak telefona gelen tek kullanımlık şifre yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılabilir.

Paylaş.

Yorum Yap