Edevlet Soy Ağacı Sorgulama

Edevlet soy ağacı sorgulama işlemi için gerekli tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. E-devlet uygulaması her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Özellikle yeni uygulamaya giren alt – üst soy sorgulama hizmeti ile vatandaşlar kendi soy ağaçlarını öğrenebiliyor.

İlk yayınlandığında milyonlarca kişinin başvurduğu bu sebeple edevlet sisteminin kilitlenmesine yol açan edevlet soy ağacı sorgulama işlemi birkaç adımda kolaylıkla yapılabilecek hale geldi. Yayınladığı günden itibaren iki gün içerisinde yaklaşık 5 milyon kişin edevlet soyağacı sorgulama işlemi yaptı. Bu nedenle edevlet sistemi belli bir süre hizmet veremedi. Daha sonra konuya dair yeni bir resmi açıklama yapıldı ve edevlet sistemi tekrar aktif hale getirildi. Edevlet soy ağacı sorgulama işlemi tekrar yapılır hale geldi. Peki, edevlet soy ağacı sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte ayrıntılar..

Soy Ağacı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Edevlet sisteminde işlem yapılabilmesi için öncelikle edevlet sistemine kimlik doğrulaması yapılarak giriş yapılması gerekmektedir. Edevlet sisteminde kimlik doğrulama işlemi yapılabilmesi için kimlik kartı, banka girişi, elektronik imza, mobil imza ve ya e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Mobil imza GSM operatörlerinden, elektronik imza ise özel sertifika sağlayıcılarından temin edilebilir. Bununla birlikte edevlet şifresi ile giriş yapmak isteyenler fakat edevlet şifresi olamayanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında edevlet şifresi temin edilir.

Edevlet Soy Ağacı Sorgulama E-Devlet

Edevlet şifresi kişiye özeldir ve başkaları ile paylaşılmamalıdır. Edevlet şifresi temin edildikten sonra sisteme giriş yapılır ve tekrar kullanıcıdan yeni edevlet şifresi oluşturulması istenir. Edevlet soy ağacı sorgulama işlemi yapılabilmesi için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanır ve ilgili yerlere edevlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Açılan sayfada kurumlar bölümünde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencere ile edevlet soy ağacı sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Soy Ağacı Sorgulama İşlemi Neden Askıya Alındı?

Herkes kendi soy ağacını merak etmektedir. Nüfus bilgilerinin kaydı Osmanlı’dan günümüze kadar resmi defterlere kayıt şeklinde gerçekleşmekteydi. Soy ağacını merak edenler, Nüfus müdürlüklerine müracaat ederek kendi soy ağacı hakkında bilgi alabiliyorlardı. Fakat bir nüfus müdürlüğündeki kayıt bir başka nüfus müdürlüğünde bulunamayabiliyordu.

Artık teknolojinin hızla ilerlemesiyle bilgiye erişim, bilginin kaydedilip çoğalması da bir o kadar yaygınlaştı ve ilerledi. Özellikle e-devlet sisteminin uygulamaya konulmasıyla birlikte resmi kurum ve kuruluşlara bizzat müracaat ederek gerçekleştirilecek işlemler elektronik ortamda birkaç saniye içerisinde yapılabilir hale geldi.

Edevlet sistemi her geçen gün yenilenmekte ve vatandaşa daha hızlı ve etkin hizmet sunmaktadır. Bu sebeple yeni uygulamalarla kendisini geliştirmektedir. Özellikle Şubat ayının ilk haftalarında hizmete sunulan alt-üst soy sorgulaması büyük ilgi görmüştür. Bu sorgulama işlemi ile vatandaş devlette kayıt altında olan kendi soy ağacını nüfus müdürlüklerine gitmeden elektronik ortamda öğrenebilir hale geldi.

Edevlet soy ağacı sorgulama işlemi yayınlandığı ilk zamanlarda yaklaşık 5 milyon kişinin rağbet etmesinden dolayı sistemde bir aksaklık olmasına neden oldu ve sistem birkaç gün hizmet veremedi. Yapılan düzenlemenin ardından edevlet sisteminde aksaklıklar giderildi ve hizmet verilir duruma geldi. Şuan herhangi bir sıkıntı yaşanmadan edevlet soy ağacı sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilir.

Türk Telekom telefon iptali nasıl yapılır diye merak ediyorsanız Türk Telekom Telefon İptali makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap