EDevlet Şifresi

Konu Başlıklarına Göz Atın

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları edevlet şifresi ile kimlik doğrulaması yaparak edevlet sistemine giriş yapabilirler. Edevlet şifresi kişiye özeldir ve başkaları ile paylaşılması sakıncalıdır. Edevlet sistemine ayrıca e-imza, m-imza, banka girişi ve kimlik kartı ile giriş yapılır. Fakat e-devlet şifresi hem temini hem de kullanım kolaylığı ile daha çok tercih ediliyor.

E-devlet sistemi, bir çok devlet kurum ve kuruluşlarının yanında özel sektöründe vatandaşa hizmet verdiği elektronik bir ortamdır. İsteyen bu sistemi kullanarak kuruma gitmek yerine birkaç dakika içerisinde işlemlerini gerçekleştirebilir. Herhangi bir ücret ödemeden, oldukça hızlı bir şekilde ve sorun çıkmadan kullanılabilen bu sisteme ayrıca gerektiği durumlarda belge yüklemesi de yapılabilmektedir. Bir çok işlemin sorgulaması mevcut olup bu bölümden de başvurunun takibi yapılabilir.

E-devlet sistemi gelişen teknoloji bağlı olarak vatandaş odaklı düşünülerek hazırlanmış bir sistemdir. Vatandaş emek ve zaman kaybetmeden işlem yapmak istediği kurum seçtikten sonra istediği işlemi yapabilir. E-devlet sistemi devletin resmi hizmet portalıdır. Kişiler bu sisteme girdiklerinde başvuru, iptal, sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirdiklerinde kuruma gidip başvuru, iptal ve ya sorgulama yapmış gibi değerlendirilir. Yani e-devlet sisteminin bizzat kuruma müracaattan farkı yoktur, resmi ve hukukidir. Dolayısı ile sonuçları da başvuran vatandaşı bağlar.

 

Edevlet Şifresi Alma

Yukarıda değindiğimiz gibi edevlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılabilirken e-imza, m-imza, banka girişi ve kimlik kartı ile sisteme giriş yapılır. E-imza dediğimiz giriş yöntemi elektronik imza yöntemidir. Bu e-imza ile e-devlet sistemine giriş yapmak isteyenler ücret karşılığında e-imzalarını özel sertifika sağlayıcılardan temin edebilirler. Bununla birlikte m-imza, yani mobil imza da GSM operatörlerine müracaat edildiğinde temin edilebilir. Banka girişi ile sisteme katılmak isteyenler bankalarının edevlet sistemine uyumlu olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

EDevlet Şifresi E-DevletTüm bu yollardan en kolayı edevlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine müracaat ederek nüfus cüzdanlarını ibraz ederek e-devlet şifrelerini temin edebilirler. E-devlet şifresi kapalı bir zarfın içerinde kişiye teslim edilir. Yukarıda değindiğimiz gibi bu şifre kişiye özeldir. E-devlet sistemine bu şifre ile giriş yapıldığında o vatandaşın adına işlem yapılır. Dolayısı ile e-devlet şifre kimse ile paylaşılmamalıdır.

E-devlet şifresi temin edildikten sonra internette edevlet sisteminin adresi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Açılan ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan penceredeki ilgili yerlere TC kimlik numarası ve edevlet şifresi yazıldıktan sonra sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra sisteme giriş yapılır. Ayrıca e-imza, m-imza, banka ve kimlik kartı için girişler de yine bu pencereden yapılmaktadır.

 

Edevlet Şifremi Unuttum

Daha önceden PTT’ye müracaat edildi e-devlet şifresi temin edildi fakat o e-devlet şifresi kaybolduysa ve ya unutulduysa ne yapılmalı? E-devlet şifresi unutuldu ve ya kaybolduysa edevlet sisteminde kimlik doğrulama penceresinde ‘şifremi unuttum’ bölümünde şifrenin hatırlanması için işlem basamakları mevcuttur. Şifremi unuttum, hesabıma bir başkasının eriştiğini düşünüyorum, şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum gibi şıklar olacaktır. Eğer şifrenizi unuttuysanız, ‘şifremi hatırlamıyorum’ sekmesine tıklanarak işlemlere devam edilir. Bununla birlikte e-devlet şifresi unutanlar tekrar PTT şubelerine müracaat ederek edevlet şifrelerini temin edebilirler.

Paylaş.

Yorum Yap